Kayın Ağacı ile İlgili Ayrıntılı Bilgiler

ANASAYFA - BLOG - Kayın Ağacı ile İlgili Ayrıntılı Bilgiler
GERİ DÖN
B L O G
18.05.2023

Kayın Ağacı Nedir?

Kayın ağacı, Fagus cinsine ait bir ağaç türüdür. Kayın ağaçları, genellikle Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde yaygın olarak bulunur. Bu ağaçlar, yapraklarını döken ve yıllık olarak yeniden büyüyen bir türdür. Kayın ağaçları genellikle büyük, dik gövdeli ve yayvan bir tepeliği olan ağaçlardır. Yaprakları genellikle düz kenarlı, sivri uçlu ve oval şeklindedir. Yapraklar genellikle parlak yeşil renkte olup sonbaharda sarı, turuncu veya kahverengiye dönüşür. Kayın ağacı odunu, değerli bir kereste malzemesi olarak kabul edilir. Odun, güçlü, sert ve dayanıklıdır. Mobilya, döşeme, ahşap zeminler, kapı ve pencere çerçeveleri gibi birçok farklı amaç için kullanılır. Ayrıca, kayın odunu, müzik aletleri, oyuncaklar ve mutfak eşyaları gibi birçok el yapımı üründe de tercih edilir.

Kayın ağaçları ayrıca peyzaj düzenlemelerinde de kullanılır. Büyük, gölgeli tepeleri ve güzel sarı-turuncu sonbahar yapraklarıyla görsel çekicilik sağlarlar. Ayrıca, parklar, bahçeler ve ormanlık alanlar için popüler ağaç seçeneklerinden biridir. Kayın ağacı, ekonomik değeri, estetik özellikleri ve ekosistemlere sağladığı katkılar nedeniyle önemli bir ağaç türüdür.

Kayın Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Kayın ağacı (Fagus), birkaç farklı tür ve alt türe sahip olan geniş bir cinsdir. İşte bazı yaygın kayın ağacı çeşitleri:

1- Avrupa Kayını (Fagus sylvatica): Avrupa'nın ormanlarında yaygın olarak bulunan ve en yaygın kayın ağacı türüdür. Genellikle büyük boyutlara ulaşabilir ve karakteristik parlak yeşil yaprakları vardır. Geniş bir adaptasyon yeteneğine sahiptir ve peyzaj düzenlemelerinde sıkça kullanılır.

2- Amerikan Kayını (Fagus grandifolia): Kuzey Amerika'da yaygın olarak bulunan bir türdür. Büyük boyutlara ulaşabilen bir ağaçtır ve yaprakları genellikle daha uzun ve incedir. Amerikan kayını, değerli bir kereste kaynağı olarak bilinir.

3- Japon Kayını (Fagus crenata): Japonya'ya özgü bir kayın ağacı türüdür. Orta büyüklükte ağaçlardır ve yaprakları daha küçük ve diğer kayın türlerinden farklı bir şekle sahiptir. Genellikle bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır.

4- Güney Çin Kayını (Fagus engleriana): Güney Çin'e özgü bir türdür. Orta büyüklükte ağaçlardır ve yaprakları koyu yeşil renkte ve sivri uçlu olabilir. Doğal olarak dağlık ormanlarda bulunurlar.

5- Meksika Kayını (Fagus mexicana): Meksika'ya özgü bir kayın ağacı türüdür. Orta büyüklükte ağaçlardır ve yaprakları genellikle daha ince ve dar şekildedir. Yüksek rakımlı dağlık bölgelerde yetişir.

Bu, kayın ağacının bazı temel çeşitlerini kapsamaktadır. Her bir çeşidin kendine özgü özellikleri ve coğrafi dağılımı vardır.

Türkiye'de Kayın Ağacı

Kayın ağacı; Fagaceae (kayıngiller) familyasının Fagus (kayın) cinsine ait bir ağaçtır ayrıca ülkemizde Akhuş adıyla da bilinir. Yaklaşık 700 yıl ömürleri vardır. Uzun boylu ve gösterişli yapıya sahiptir. Kışın yapraklarını dökme özelliğine sahip bu ağaçların yaprakları ve meyveleri püskül şeklindedir. İdeal yetişme alanları ormanlık alanlar, kumluk ve humuslu topraklar olsa dahi birçok toprakta verimli bir şekilde yetişebilir.

Türkiye'de iki türü bulunan kayın ağacını (Doğu kayını ve Avrupa kayını) Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde ayrıca Ağrı dağı ve Erciyes Dağı eteğinde çokça görmek muhtemeldir. Dünya'da ise 10'dan fazla çeşiti bulunan bu ağaçlar Güney Çin, Meksika Tayvan ve Japonya gibi ülkelerde yetişebilerek yetiştiği yerin ismini almaktadır.

Kayın ağaçlarının oksijen salınımının yüksek olması da bizim kaliteli ve sağlıklı nefes almamızı sağlar. Ayrıca sağlık alanında kronik akciğer rahatsızlığı olanlara iyi geldiği bilinmekle birlikte cilt temizliğinde de yeri vardır. Kayın ağacı dünyada margarin yapımında dahi kullanılır. Ayrıca dayanıklı yapısından dolayı kontrplak, oyuncak, mobilya yapımında da çokça tercih edilir. Kayın Ağacının Külünün geleneksel birçok ilaç yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca Kabuğu bir bütün olarak kolay soyulabilir ve sağlam bir lif yapısına sahiptir.

Kayın Marin Kontrplak

Kayın ağacının suya dayanıklı özelliklere sahip olan bir çeşididir. Marin kontrplak, dış mekan uygulamalarında kullanılan dayanıklı bir yapıştırılmış ahşap malzemedir. Kayın marin kontrplak, yüksek kaliteli kayın ağacı tabakalarının preslenmesiyle üretilir. Ahşap tabakalar, çapraz olarak yerleştirilerek birbirlerine yapıştırılır. Bu çapraz yerleştirme ve özel yapıştırıcı kullanımı, kontrplak levhaya ekstra dayanıklılık ve suya karşı direnç sağlar.

Güncel kayın marin kontrplak fiyatları için linki ziyaret edebilirsiniz. 

Sektörün öncü firmaları arasında yer alan Öztürk Kontrplak Ahşap Üretim Pazarlama Sanayi ve Tic.Ltd.Şti. en kaliteli ürünü en hızlı ve en ekonomik şartlarda kullanıcılarına teslim etmektedir.
Siz de detaylar ve sipariş için +90 (216) 452 77 32 numaradan bizi arayabilirsiniz.


Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2024

İstanbul Web Tasarım Şirketi birNC