GERİ DÖN

ÖZTÜRK KONTRAPLAK

PLYWOOD

ANASAYFA - ÜRÜNLER - PLYWOOD
TEŞEKKÜRLER . TEŞEKKÜRLER . TEŞEKKÜRLER .
19. YIL
Ü R Ü N L E R

PLYWOOD ÇEŞİTLERİ

Kontrplak - Su Kontrası, Plywood siparişleriniz için Tel: +90 (216) 452 77 32. Satışlarımız toptan olup perakende satışlarımız İstanbul depo teslimdir


PETEK DESEN HEXA PLYWOOD

Hexa Plywood ürününün teknik detaylarını ve fiyatlarını incelemek için tıklayın

BREZİLYA ÇAM PLYWOOD

Brezilya Çam Plywood ürünüyle ilgili tüm detayları ve Fiyatlarını incelemek için tıklayın

HUŞ PLYWOOD

Huş Plywood ürünüyle ilgili tüm detayları incelemek için tıklayın

AÇIKLAMA

Kontrplak - Su Kontrası, Plywood siparişleriniz için Tel: +90 (216) 452 77 32. Satışlarımız toptan olup perakende satışlarımız İstanbul depo teslimdir


PLYWOOD NEDİR?
Plywood, ince kereste tabakalarının çapraz olarak birbirine yapıştırılmasıyla oluşturulan bir levhadır. Genellikle ahşap mobilya yapımı, yapısal ahşap malzemeleri, kaplama malzemeleri ve dekoratif amaçlar için kullanılır. Plywood, dayanıklı, sağlam ve esnek bir malzemedir. Ahşap liflerinin çapraz şekilde yerleştirilmesi, levhanın mukavemetini arttırır ve çatlamayı önler. Plywood, farklı kalınlık ve boyutlarda, farklı ahşap türleri ve yapıştırıcılar kullanılarak üretilebilir.

SIKÇA SORULANLAR

Kontrplak - Su Kontrası, Plywood siparişleriniz için Tel: +90 (216) 452 77 32. Satışlarımız toptan olup perakende satışlarımız İstanbul depo teslimdir


PLYWOOD

MERAK EDİLENLER

Plywood, normal koşullarda suya dayanıklı değildir ancak suya karşı direnci artırılmış özel bir işlemle yapılmış suya dayanıklı (water-resistant) veya su geçirmez (waterproof) olarak üretilebilir. Suya dayanıklı Plywood, genellikle yapıştırıcılara suya dayanıklı reçine eklenerek üretilir ve hafif nemlilik koşullarına dayanıklıdır. Bu nedenle, iç mekanlarda kullanım için idealdir ve nemli alanlarda, örneğin mutfak ve banyo dolapları gibi yerlerde tercih edilir. Su geçirmez Plywood, suya dayanıklı Plywood'dan daha fazla su direncine sahip bir üründür ve daha yoğun bir işlemle üretilir. Su geçirmez Plywood, suya karşı tamamen dirençli olduğu için dış mekan uygulamaları için tercih edilir, örneğin, denizcilik sektöründe kullanılan tekne yapımı veya dış cephe kaplamalarında kullanılabilir. Ancak, suya dayanıklı veya su geçirmez Plywood'un, yine de doğrudan uzun süreli su temasına dayanabileceği anlamına gelmez. Bu tür ürünlerin performansı, kalitesi ve kullanım süresi, malzemenin tipine, kalınlığına ve koruyucu işlemlere bağlı olarak değişebilir.

Yaşanan bazı ekonomik problemler sonrasında yerli üretimi de desteklemek adına hükümet tarafından ithalata bazı ek vergiler getirilmesi hakkındaki kanun Mart 2018’de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanuna göre, ithal ürünlerde %20 ek gümrük vergisi uygulanması kararı alındı. Bu karardan, dışa bağlı durumdaki plywood sektörü de ciddi bir biçimde etkilendi. Neyse ki bu kararın ardından bir hafta kadar sonra ithalat ürünlerine uygulanan 1100 USD/m3 tutarındaki gözetim bedelinin, 580 USD/m3'e düşürülmesi bir nebze de olsa yürekleri soğuttu. Zira %20’lik ek gümrük vergisi, plywood fiyatları üzerinde yaklaşık %35’lik bir artışa neden olmuştu. Getirilen ikinci düzenleme ile vergiler nedeniyle oluşan artış miktarı %20 ile sınırlandırılmış oldu.

Fiyatlardaki yükseliş oranı %20 ile sınırlandırılmış oldu desek bile tek bir kalemde, ürün fiyatlarındaki bu ciddi artış plywood sektörü üzerinde ciddi sorunlara yola açtı. Aslına bakılırsa plywood sektöründeki segmentleri incelenirse fiyat artışlarına yönelik daha doğru bir değerlendirme yapılabilecektir.

Huş Grubu Ürünler: Geneli Rusya ve Ukrayna’dan bir kısmı da Avrupa ülkeleri ile yerli üretim kanallarıyla karşılanan huş grubu plywoodlaraçısından, özellikle Avrupa ülkeleri ciddi bir fiyat avantajı sağlamış duruma geçmiştir. Bunun nedeni Avrupa ülkeleriyle aramızda bulunan gümrük birliği anlaşmasıdır. Önceden de Rusya ile Ukrayna gibi Avrupa ülkesi olmayan yerlerden yapılan ithalatlara %7 gümrük vergisi zaten alınırken, Avrupa ülkeleri bu konuda avantajlıydı. Buna bir de %20 ek gümrük vergisi ilave edildiğinde maliyetlerde, sadece Avrupa Birliği dışındaki ülkeler için, %27'lik bir vergi artışı getirilmiş oldu. Arz talep dengesi nedeniyle, Avrupa’dan ithal edilen huş ürünlerinin de diğer ülkelerden getirilen ürün fiyatlarıyla bir dengeye oturacağı düşünüldüğünde, huş grubu plywood ürünlerinde vergilerden kaynaklı artışın %20 seviyesinde olacağı öngörülmektedir.

Tropik Ürünler: Genelde Malezya ve Vietnam gibi tropik bölgelerden ithal edilen tropik hammaddelerde de benzer bir durum söz konusu olması muhtemeldir. Aslına bakılırsa, Malezya ile ülkemiz arasında aynen Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi 0 gümrük vergisi anlaşması bulunmaktadır. Vietnam ise böyle bir anlaşmaya tabi olmadığından, %27’lik vergi yükünden Vietnam menşeli ürünler de etkilenecek gibi görünmektedir. Malezya’da özellikle Çin ile rekabet edemeyen plywood sektörünün bitme noktasına gelmesi nedeniyle, tropik segmentteki ürün fiyatlarının ek vergilerden dolayı %20 oranında artması muhtemel olacaktır.

Ekonomik Segment: Son segmentimiz ise daha çok yerli hammaddenin kullanıldığı ekonomik ürünlerden oluşan plywood sektörüdür. Bu segmentin, vergi artışlarından direkt olmasa da dolaylı olarak etkilenmesi beklenmektedir. Zira özellikle enerji fiyatlarındaki ve iş gücü maliyetlerindeki artışları, ithal ürünlerle rekabet edebilmek için, bugüne değin iç dinamikleriyle sübvanse eden yerli üreticilerin, arz talep dengesi gereğince fiyatlarını arttıracakları beklenmektedir. Bu artışlar %20 oranını bulmasa bile %15’e kadar ulaşabileceği değerlendirilmektedir.

Döviz Fiyatlarındaki Dalgalanmaların Etkisi
Globalleşen ekonomik göstergeler, ülkelerin ekonomik ölçekte de birbirlerine bağımlı ve muhtaç olmaları sonucunu doğurmaktadır. Bu nedenle de yabancı para değerlerindeki artış ya da Türk Lirasının değer kayıpları, ithal ürünler başta olmak üzere tüm ürünlerin fiyatlarını arttırmaktadır.  Döviz değerinin artışı, sadece hammadde maliyetleri değil, ürünün her aşamasındaki süreçleri direkt etkilemesi nedeniyle, ürünlerin fiyatlarına da direkt etkide bulunmaktadır. Bu nedenle de dengeli ve istikrarlı bir piyasa en önemli gereksinimlerin başında gelmektedir.

Döviz fiyatlarındaki artışları dolar üzerinden irdelersek karşımıza çok ilginç ancak ürkütücü sonuçlar çıkmaktadır. Örneğin 12 Eylül 2017 tarihinde Amerikan Dolarının fiyatı 3,40 TL seviyelerindeyken, 24 Mayıs 2018’de yani yaklaşık olarak 8,5 ay içerisinde 4,85 TL’ye çıkmıştır. Bugün günümüzde ise Dolar 19.85 TL civarındadır. Türk Lirasının bu süre zarfında ABD Doları karşısındaki değer kaybı yaklaşık %200 olmuştur. Bu rakamın diğer bir açıklaması ise ABD Dolarının ve dolarla alınan ürünlerin fiyatlarında Türk Lirası bazında yaklaşık %200 oranında artış görülmüştür.

Vergi Düzenlemeleri ve Döviz Artışının Etkisi
Yukarıda verilen bilgiler ışığında, 2017 ile 2018 yılları arasında plywood ürünlerinin genel maliyetlerinde ek vergiler ve döviz kurunun etkileri nedeniyle %60 üzerinde bir artış olmuştur. Maliyetlerdeki bu artışlar plywood üreticileri başta olmak üzere tüm sektörü derinden etkilemiş ve sektörün gelişimine darbe vurmuştur. Bununla birlikte, üretici firmaların yaptıkları fedakârlıklar ile fiyatlar bir nebze de olsa dengede tutulmaya çalışılmış, zorunlu fiyat düzenlemeleri haricinde tüketiciye ek külfet getirilmemesi için çaba gösterilmiştir.

Plywood sektörünün önemli temsilcilerinden biri olan Öztürk Kontrplak da bu kapsamda fiyat artışlarından etkilense de bunu müşterilerine en az şekilde yansıtma stratejisi gütmektedir. Bunun için de plywood ürünlerindeki kaliteden ve işçilik standartlarından hiç taviz vermeden, işçilik ücretlerini dengelemiş ve fiyatlarını makul seviyelerde tutmaya devam etmiştir. Siz de plywood ürünlerine olan ihtiyaçlarınız doğrultusunda www.ozturkkontrplak.com sitemizi ziyaret edebilir, ürünlerimiz, fiyatlarımız ve sektör hakkında doyurucu bilgilere erişebilirsiniz. Her türlü talep, soru ve sorunlarınızda bize ulaşın, doğru sonuca beraber ulaşalım.

Plywood, çok yönlü bir yapı malzemesidir ve birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Aşağıda bazı plywood kullanım örnekleri verilmiştir:

Mobilya yapımı: Plywood, mobilya yapımında sıklıkla kullanılır. Mobilya yapımı için ince tabakalar halinde kesilir ve daha sonra istenilen şekillerde şekillendirilir.
İnşaat: Plywood, yapısal ahşap malzemeleri için kullanılabilir. Özellikle çatı kaplama, döşeme, duvar kaplama, brüt beton çıkarma ve kapı imalatı gibi alanlarda sıkça kullanılır.
Ambalaj: Plywood, taşımacılık sırasında ürünlerin korunması için kullanılır. Plywood kutular, kırılgan veya hassas ürünlerin güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar.
Dekoratif amaçlar: Plywood, dekoratif amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin, iç mekanlarda duvar kaplaması, tavan panelleri, mobilya ve ahşap kapılar gibi öğelerin üretiminde kullanılır.
Tekne yapımı: Plywood, deniz taşımacılığı ve tekne yapımı için de kullanılabilir. Su geçirmez özellikleri nedeniyle, tekne gövdeleri ve güverte kaplamaları için tercih edilir.
Sanat ve zanaat: Plywood, el sanatları, oymacılık, marangozluk ve diğer sanatsal amaçlar için de kullanılabilir. Çeşitli boyutlarda kesilerek, şekillendirilerek ve boyanarak birçok farklı sanatsal ve zanaatkarlık projelerinde kullanılabilir.

Plywood, dayanıklı, sağlam ve esnek bir malzemedir. Ahşap liflerinin çapraz şekilde yerleştirilmesi, levhanın mukavemetini arttırır ve çatlamayı önler.

Plywood'un kalınlığı üretim amaçlarına göre değişebilir, genellikle 3mm ile 25mm arasında kalınlığa sahiptir.

Plywood fiyatları, kullanılan ahşap türüne, kalınlığına, suya dayanıklılığına, boyutuna ve üreticisine bağlı olarak değişir.

Plywood, nemli bir bezle silinerek temizlenebilir. Aşırı nemden ve sıcaktan korunması önerilir. Koruyucu kaplamalarla kaplanması, daha uzun ömür ve dayanıklılık sağlar.

Plywood, biyolojik olarak parçalanabilir ve yenilenebilir bir malzemedir. Geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir özellikleri sayesinde çevre dostu bir malzeme olarak kabul edilir.

1- Plywood malzemesinin kalınlık seçimi ise önemli hususlardan birisidir. Perde duvarları 3 metre ise 18mm lik bir plywood, daha fazla ise, 21mm lik plywood seçilmesi uygun olacaktır.
2- Katlar arası pleymut taşımasında ölçü 38 kg için 18mm lik plywood, 45 kg için 21mm lik plywood olmalıdır.
3- Filmli veya Filimsiz Plywood arasında hiçbir fark yoktur. Filmli olan plywood’un üzerinde film vardır. Filmsiz plywood sıva yapımında tercih edilmelidir.
4- Plywood da kullanılan tutkalın cinsi seçiminde ki önemli faktörlerden birisidir. Water and boil proof (WBP) tutkal suya ve kaynatmaya dayanıklıdır. Moisture Resistant (MR) tutkal ise neme dayanıklıdır.
5-  İnşaat sektöründe kalıp beton işi için bir plywood kullanılacaksa beton işinin büyüklüğüne göre bir kalitede malzeme seçilmelidir.

Ülkemizdeki tüketim alışkanlıklarını belirleyen faktörlerin başında ne gelir diye sorduğumuzda her birimizin aklına ürünlerin farklı yönleri veya özellikleri gelecektir. Ancak yapılan istatistiki çalışmalar göstermiştir ki, bir ürün alırken ülkemiz tüketicileri, en çok ürünün dayanıklılığı ile fiyatına dikkat etmektedirler. Daha sonra ise ürünün kullanışlı olması ile estetik olarak uyumlu olması aranan özelliklerden olmaktadır. Özellikle zemin malzemeleri arayan kişilerin günümüzdeki en fazla talep ettikleri ürünlerin başında plywood gelmektedir. Plywood Hakkında başlıklı yazımızda da detayları belirtilmiş olduğu gibi plywoodların temel kullanım alanı zemin kaplamalarıdır. Bunun yanında inşaat ve dekorasyon sektörü başta olmak üzere dış cephe işlerinde, duvar giydirme ve duvar kaplaması yapılırken, kamyon ve tır kasası imalatında, gemilerin ve teknelerin inşası esnasında, mobilya ve oyuncak sektöründe, dekorasyon amaçlı işlerde ve buna benzer ağacın kullanılabileceği her işte plywood kullanımı yapılmaktadır.

Plywood, satıcıları plywood ticaretini yaparken bu ürünün ahşap bazlı olması nedeniyle doğal ve organik olduğunu; darbelere, suya ve neme karşı çok kullanışlı ve dayanıklı olduğunu ifade etmektedirler. Hal böyleyken müşterilerin zihinlerinde, bu söylemlerin bir pazarlama stratejisi olup olmadığı konusunda tereddütler oluşmaktadır. Biz de sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde araştırıp plywood ürünlerinin özellikle de evlerin zemin kaplamaları için kullanılması açısından dayanıklı olup olmadığını ifade etmeye çalışacağız.

Plywood Dayanıklılığına Dair Teknik Veriler
Plywood ürünlerinin teknik talimnameleri ve şartnamelerine bakıldığında ürünün mukavemet değerlerine ilişkin veriler bolca bulunmaktadır. Sitemizde daha önce yayınladığımız Kontrplak Çeşitleri Teknik Veri Tablosu başlıklı yazımız için https://www.ozturkkontrplak.com/kontrplak-cesitleri-teknik-veri-tablosu-haber_5037 linkini tıklayarak siz de ürünün mukavemet değerlerini inceleyebilirsiniz.

Bu tablolar incelendiğinde, Plywood’un ana malzemesi olan ağacın türüne ve üretim esnasında uygulanan yoğunluk değerlerine bağlı olarak plywoodun bükülme mukavemetinin 65 ila 144 N/mm2 arasında değiştiği görülecektir. Basınç Mukavemeti değerlerinin ise 40 ila 71 N/mm2 dolaylarında olduğu anlaşılacaktır. Bir tüketici açısından düşündüğümüzde yukarıda verilen rakamsal ifadelerin çok fazla bir önem arz etmediği, bu rakamların plywood uzmanları için daha önemli ve anlaşılabilir olduğu değerlendirilmektedir. Bu nedenle de biz yazımızda, plywood alıp almama kararı verecek müşterilerin anlayabileceği dilden bir değerlendirme yapmayı daha uygun görüyoruz.

Bir ürünün dayanıklılığını araştırırken kullanıldığı sektörlere bakmak kullanıcıya ürün hakkında önemli ipuçları verecektir. Yukarıda da ifade edildiği gibi ülkemizde ve dünyada ahşabın kullanılabileceği her alanda plywood kullanımı da yapılabilmektedir. Ancak bizim burada üzerinde durmak istediğimiz sektörler özellikle gemi, tır ve otomotiv sektörleridir. Plywood ürünleri bu sektörlerde çok kullanılmakta olup en önemli nedeni de ürünün mukavemetinin muadil ürünlere nazaran fazla olmasıdır. Örneğin gemicilik gibi uzun süreli suya veya neme maruz kalınan ortamlar, dayanıklı bir ürün kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Ayrıca taşımacılık sektöründe kimyasallara maruz kalınmasına rağmen zeminlerin, tavan ve yan cidarların da kimyasal ürünlerden etkilenmemesi gerekir. Bunun yanında gemicilik ve otomotiv sektörlerinde uzun süreli kullanıma ve aşırı yük taşınması durumlarına da mukavim olabilecek ürünler kullanılması gerektiği düşünüldüğünde bu alanlarda etkinlikle ve verimlilikle kullanılmakta olan plywoodun dayanıklılığı da ayan beyan ortaya çıkmaktadır.

Özellikle zemin kaplaması için tercih edilse de kartonpiyer ve dekorasyon amaçlı da kullanılan plywoodlar üzerinde, evimize monte edildikten bir müddet sonra farklı ihtiyaçlarımız nedeniyle tamir ve tadilat ihtiyacı olabilmektedir. Pek çok ürün üzerine matkapla delik açılması mümkün değildir, zira bu işlem sonrasında deformasyon ve hatta çatlamalar görülebilmektedir. Bunun yanında bazı ürünler boya tutmadığı gibi boyanın neminden ötürü ürünlerde bozulmalar görülebilmektedir. Bu yaşanan problemler, plywood için kesinlikle geçerli değildir. Plywood ürünlerin hepsine gönül rahatlığıyla boya yapılabilir, üzerlerine matkapla delikler açılabilir, istenen miktarda çivi çakılabilir. Plywood ürünleri için yapılan bu tip tadilat ve tamirat işlemleri neticesinde plywoodda hiçbir bozulma ya da farklı bir sıkıntı görülmeyecektir. Üretim esnasında son model teknoloji ile mukavemeti arttırılan plywood, tamir ve tadilata uygun özellikleri sayesinde tercih edilirliğini gün geçtikçe arttırmaktadır.

Plywood, diğer ahşap ürünleri ile kıyaslandığında özellikle mukavemetlik açısından çok üstün yönlere sahiptir. Diğer ahşap malzemelere nazaran daha kusursuz ve geniş ölçülerde üretilebilen plywood ürünleri, aynı kalınlık değerine sahip tahtalardan çok daha sağlamdır. Taşıma ya da çivilemeler sırasında yarılma olasılığı hemen hemen bulunmayan plywoodların levhaları çapraz olarak yapıştırıldığından dolayı çekme veya şişme problemi de yaşanmamaktadır.

Kontrplak teknolojisinde liflerin birbirine dik olarak üretilmesi inovatif bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Liflerin birbirlerine dik olması sayesinde alt, üst ya da en dışta bulunan levhaların ve bunların hemen arkasındaki katmanların lifleri de aynı yöne bakmaktadır. Bu tasarım ise plywoodun, diğer ahşap bazlı ürünlere nazaran çok daha dengeli bir özelliğe sahip olması yanında dönme ya da esneme yapmamasının da sebebi olmaktadır.

Sonuç ve Değerlendirme
Kontrplak ya da plywood ürünler üretilirken; ağaçların soyulması sonrasında işçilik marifetiyle ortaya çıkarılan papellerin lif yönleri çapraz bir şekilde yapıştırılmaktadır. Daha sonrasında çok yüksek sıcaklık ve basınç değerleri altında ürünler preslenmekte, birbirine yapıştırılmakta ve böylece plakalar halinde plywood üretimi sağlanmaktadır. Önemli ölçüde sağlam olması, çekme ya da şişme gibi problemlere neden olmaması yanında üstün mekanik ve fiziksel özellikleri sayesinde çivi ve vida tutma yeteneği, plywoodun çok tercih edilme nedenlerindendir.

Gemicilik ile yüksek ölçekli kargo ve taşımacılık yapılan sektörlerde etkinlikle kullanılıyor olması, plywood dayanıklı mı sorusunu soran alıcılar için önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer ahşap ürünleri ile kıyaslandığında kolay işlenebilir olması ile dekoratifliği nedeniyle de çok tercih edilen plywood, esneme ve dönme yapmaması nedenleriyle de uzun yıllar sağlam bir şekilde kullanıma uygun bir üründür.

Zemin kaplama malzemesi temin etme aşamasındaysanız ve bu konuda endişeleriniz varsa, sitemizde bulunan plywood ile ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz. Sektörde yılların deneyimine sahip Öztürk Kontrplak, dış mekânlar da dahil olmak üzere tüm yaşam alanlarınız için plywood kullanımını önermektedir. Herkese ve her keseye uygun zengin plywood ürün yelpazemizi ve ekonomik fiyatlarımızı inceleyerek, uygun fiyata plywood sahibi olabilirsiniz. Her türlü soru ve sorunlarınız için günün her saati bizi arayarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Genel olarak plywood çeşitleri; filmli, filmsiz, wiremesh ve yeni nesil olarak adlandırılan çevreci plywood’dur. Fimli Plywoodlar üretildikleri ülkelerin isimlerine göre Rus, Brezilya, Vietnam Endonezya, Finlandiya, Hindistan, Malezya ve Çin Plywood gibi çok çeşitli olarak piyasada satılmaktadır. Huş, kavak, kayın ve ladin kontraplak çeşitleri de filmsiz olarak adlandırılan plywood çeşitleridir.

Çin malı plywoodlar diğer plywood çeşitleri ile değerlendirildiğinde kullanım, fiyat ve kalite açısından ne durumdadır? Bu ve benzer sorularınızın cevabını bulabileceğiniz en güvenilir adres Öztürk Kontraplak’tır.

Bazı Çin markaları kaliteli ve çevre dostu ürünler üretmeye başlamış olsa da genel olarak Çin Malı plywoodlar değerlendirildiğinde olumsuz bir tablo ortaya çıkmaktadır. Çin malı plywood fiyatları, emsallerine nazaran uygundur. Ancak, endüstriyel kalıp sistemlerinde ya da kontrplak olarak kullanmak da paranın çöpe atılmasına neden olabilecektir. Bunun en önemli nedeni, Çin malı plywoodların katman sayısı ve malzeme kalitesinin çok düşük olmasıdır. Ustanın mahareti olduğu düşünülse ve narin kullanılacağı da iddia edilse de bu ürünlerin sizi yarı yolda bırakacağı muhtemeldir. Bazı durumlarda sıva tutmayan bu ürünlere sıva tutmasını kolaylaştırmak için hatayla plywood yüzeyini çizme yapıldığı görülmektedir. Bu yapılan, yanlışın üzerine tuz biber ekmek gibidir. Zira bu tür malzemenin esası; üzerindeki film sayesinde ömrünün uzun olmasıdır. Yüzeyi çizilen plywood, içine çekeceği beton ve sıvılar nedeniyle dayanıklılığını iyice kaybedecektir. Bu nedenle de Çin Malı Plywood ürünlerden kaçınmak faydalı olacaktır.

Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2024

İstanbul Web Tasarım Şirketi birNC