Öztürk Kontraplak Ahşap Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
0216 452 77 32

Kayın Ağacı Hakkında

 

Kayın ağacı; Fagaceae (kayıngiller) familyasının Fagus (kayın) cinsine ait bir ağaçtır ayrıca ülkemizde Akhuş adıyla da bilinir. Yaklaşık 700 yıl ömürleri vardır.

Uzun boylu ve gösterişli yapıya sahiptir. Kışın yapraklarını dökme özelliğine sahip bu ağaçların yaprakları ve meyveleri püskül şeklindedir.

İdeal yetişme alanları ormanlık alanlar, kumluk ve humuslu topraklar olsa dahi birçok toprakta verimli bir şekilde yetişebilir.

Türkiye'de iki türü bulunan kayın ağacını (Doğu kayını ve Avrupa kayını) Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde ayrıca Ağrı dağı ve Erciyes Dağı eteğinde çokça görmek muhtemeldir.

Dünya'da ise 10'dan fazla çeşiti bulunan bu ağaçlar Güney Çin, Meksika Tayvan ve Japonya gibi ülkelerde yetişebilerek yetiştiği yerin ismini almaktadır.

Kayın ağaçlarının oksijen salınımının yüksek olması da bizim kaliteli ve sağlıklı nefes almamızı sağlar. Ayrıca sağlık alanında kronik akciğer rahatsızlığı olanlara iyi geldiği bilinmekle birlikte cilt temizliğinde de yeri vardır.

Kayın ağacı Dünya'da margarin yapımında dahi kullanılır. Ayrıca dayanıklı yapısından dolayı kontrplak, oyuncak, mobilya yapımında da çokça tercih edilir.

Kayın Ağacının Külünün geleneksel birçok ilaç yapımında kullanıldığı  bilinmektedir. Ayrıca Kabuğu bir bütün olarak kolay soyulabilir ve sağlam bir lif yapısına sahiptir.

 

Kayın Ağacı

Katalog Öztürk Kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Ulaşım Bilgileri Hürriyet Mah. Adnan Kahveci Cd. Dalyan Sk. No:17/1 Yakacık - Kartal / İstanbul

Sosyal Bağlantılar Öztürk Kontrplak'ı sürekli takipte kalın.

Copyright Öztürk Kontrplak @ 2014
Web Tasarım