Öztürk Kontraplak Ahşap Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
0216 452 77 32

Türkiyede Kontrplak Sorunlar ve Çözümler

 

Ülkemiz doğasından kontrplak sanayisinin talebine uygun nitelikde ağaç yetiştirelemediğinden.Yerli tomrukda ise kalite ve randımanın düşük olması sanayicinin maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Yerli hammadde sıkıntısından dolayı üretimdeki açıkların ithalat yolu ile

 

Rusya, Ukrayna, Brezilya, Afrika ve uzak doğu ülkelerinden karşılanması. Ülkemizde kaynak israfına yol açmakta bu nedenle düzensiz orman alanlarının yeniden düzenlenmesi ve standartlara uygun hale getirilmesi lazım. Hammadde fiyatlarının yüksek olması ve kur hareketlerinin oynaklığıda kontrplak sektörünü olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda ormanlarımızın verimsiz olması kontrplak sanayinin ihtiyaçlarını karşılayamadığından ithalat yoluna gidilmekde hammadde kaynaklarına yönelik optimizasyona gidilemediği için de tedarik masraflarıda artmaktadır.

 

Ormanlarımızın sertifikalanması kaliteli kontrplak üretimi açısından zorunluluk arz etmiştir.Kontrplak sanayinin en önemli problemlerinden biri enerji sorunudur. Enerji fiyatları AB ülkelerine kıyasla yüksektir, bu ise rekabeti ciddi yönde etkilemektedir. Kontrplak sanayinin modern teknojilere ve kapisitelere uygun fabrikalara kavuşması, üretime katılacak kalifiye eleman ve teknik eleman yetiştirilmesi buna devletin destegi ve teşvikleri olması önem arz etmektedir. Ülkemizde işçi ücretleri üzerinden alınan prim ve vergilerin yüksek oluşu hem çalışanı hemde sanayicinin rekabet gücünü azaltmaktadır.

 

Ülkemizde kontrplak sanayisinin kuruluşu 75 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kontrplak doğal bir üründür bu sayede tüketicinin kullanılımına sunulabilecek dekoratif çevre dostu ürünlerden biridir. Kontrplakda ağırlık artıkça statik esneklik gücü sayesinde bir çok sert madenden bile daha dayanıklıdır.

 

Mimar ve tasarımcılar sayesinde kontrplak dan çeşitli boy ve şekillerdeki bir çok farklı ürün elde edilir. Sandalyeler, koltuklar, çatılar, salon pistleri,kay kay pistleri,çevre kapama, otomotiv su ve rutubetin oldugu her alanda kullanılabilir.Tüm bu ve bunun gibi bir çok özelliği bünyesinde barındıran kontrplak sektörünün geliştirilmesi için yeni teknoloji ve yüksek kapisiteli üretim yapan dizayn fabrikalar dagınık şekilde duran ormanların düzenlenmesi ve sertifikalandırılması kalifiye elaman yetiştirilmesine destek saglanması kontrplak da rekabet gücünü artıracaktır.

 

 

 

Katalog Öztürk Kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Ulaşım Bilgileri Hürriyet Mah. Adnan Kahveci Cd. Dalyan Sk. No:17/1 Yakacık - Kartal / İstanbul

Sosyal Bağlantılar Öztürk Kontrplak'ı sürekli takipte kalın.

Copyright Öztürk Kontrplak @ 2014
Web Tasarım