Öztürk Kontraplak Ahşap Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
0216 452 77 32

Plywood Kontrplak İthalatına Ek Vergi

 

 

Ekonomi Bakanlığının yazısı üzerine Bakanlar Kurulunca alınan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar, 28/03/2018 tarihi itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kapsam detayı incelendiğinde AB üyesi ülkeler, EFTA Üyesi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Filistin, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Moskova, Morityus, Moldova, Faroe Adaları, Güney Kore, Malezya, Singapur uygulama dışında kaldı. Bu ülkeler dışında yer alan ülkelerden gelecek tüm plywood/kontrplak ürünleri %20 ek vergiye tabi oldu.

Rakamın %20 olmasının yansıması gözetim uygulaması sebebiyle yaklaşık %30-35 seviyelerinde olacak.

Türkiye ithalat tablosuna bakıldığında öncelikli olarak etkilenecek ülkeler olarak; Rusya, Vietnam, Ukrayna, Hindistan ve Brezilya ön plana çıktı. Bu ülkelerden 2017 yılında yapılan ithalat miktarı yaklaşık 150,000 m3.

Yerli kontrplak/plywood üreticileri konuyu memnuniyetle karşılarken ithalatçılar karara tepki gösterdi. Bu karar ile birlikte pazarın nasıl şekilleneceği merak konusu olurken fiyatların yönünü yukarıya çevireceği ortak kanaat olarak ortaya konuldu.

Ek verginin getirilmesi ile birlikte ortaya çıkan diğer bir soru başlığı bu ürünlere gümrükte uygulanan  1100 USD/m3 tutarındaki gözetim uygulaması oldu. 1100 USD/m3 uygulamasının kaldırılıp kaldırılmaması veya yukarı/aşağı yönde güncellenmesi piyasada konuşulan bir diğer başlık olarak öne çıktı.

 

 

 

Katalog Öztürk Kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Ulaşım Bilgileri Hürriyet Mah. Adnan Kahveci Cd. Dalyan Sk. No:17/1 Yakacık - Kartal / İstanbul

Sosyal Bağlantılar Öztürk Kontrplak'ı sürekli takipte kalın.

Copyright Öztürk Kontrplak @ 2014
Web Tasarım