Öztürk Kontraplak Ahşap Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
0216 452 77 32

Hexa Plywood

                                                                                    

 

    1797 yılında, bir İngiliz Deniz Mühendisi olan Samuel Bentham, ahşap kaplamaların seri üretimine geçmesini temin edecek makineler için patent başvurusu yapmıştır. Bu başvuru dünya üzerindeki plywood üretiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Plywood kullanım alanları, ilk başlarda sınırlı olsa da Samuel Bentham’ın açtığı bu yolda ilerleyen Alfred Nobel'in babası Immanuel Nobel’in bulgularıyla gelişmeye başlamıştır. Yaptığı çalışmalarla birbirine yapıştırılmış plywood tabakanın, kalın olan tekli tabakalardan daha mukavemetli olduğunu keşfeden Nobel sayesinde, Plywood tüm dünyaya daha hızlı yayılmıştır. Petek Desen Hexa Plywood Fiyatlarımızı görmek için tıklayınız.

 

Nemli ortamlarda kullanılabilmesi ve kimyasal etkilere karşı mukavim olması, uygun fiyatlı olması, kolay temizlenebilmesi, muadillerine nazaran çok hafif ancak çok daha dayanıklı olması ve tekrardan kullanılabilir özellikte olması, plywoodun avantajlı yönleri olarak bilinmektedir. Bu nedenle de inşaatlarda, iç mekanlarda, ıslak zeminlerde, hobi malzemesi olarak ve buna benzer pek çok alanda inovatif bir malzeme olarak imdada yetişmektedir. Plywood ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak ve merakınızı gidermek üzere Plywood Hakkında linkini tıklamanız ve hazırladığımız yazıyı okumanız tavsiye edilmektedir.

 

Yukarıda saydığımız avantajları ve geniş kullanım alanları sayesinde plywood üretimine yönelik yatırımlar ve ARGE çalışmaları gün geçtikçe artmaktadır. Bu da plywood çeşitleri açısından geniş bir ürün yelpazesinin sağlanmasına neden olmuştur. Plywood çeşitlerini zenginleştiren ve müşterilerin beğenisini kazanan ürünlerden biri de hexa plywood'dur.

  

Hexa Plywood (Petek Desen Plywood)

 

 Hexa Plywood’un, yüzeyindeki altıgen petek doku en önemli farklılığıdır. Bu doku, hexa plywoodun yüzeyinde kir ya da toz birikmesini engellediği gibi, diğerlerine nazaran daha kolay temizlenmesinin de önünü açar. Hexa plywood’un bir yüzeyi 120gr/m2lik düz koyu kahverengi diğer yüzeyi ise Hexa denilen ve ürüne de adını veren Altıgen kaymaz özelliğe sahip 220gr./m2lik fenolik film ile kaplanmıştır. Bu ürünün kenarları ise özel bir epoxy boya ile yalıtılmış olup bu da ürünün kullanışlığını ve mukavemetini arttırmak için önem arz etmektedir.

 

Hexa plywood, 2500 x 1250 mmlik standart ebatlarda üretilmektedir. Ebatlarına nazaran ürünün kalınlıkları ise 6.5 mmden 40 mm kalınlığa kadar değişim göstermektedir. Tüketiciler, nerede kullanacaklarına bağlı olarak ve işin uzmanlarının tavsiyelerini dikkate alarak kalınlık tercihini yapabileceklerdir. Bu değişiklikler ürünün mahiyeti ve hangi ağaçtan üretildiği açılarından da farklılık göstermektedir. Hexa plywood’un imal edildiği ağaçlar genellikle Huş (Birch) ağacı, Ladin (Spruce) ağacı, Keruing ağacı, Kayın (Beech) ağacı, Meranti ağacı, Kara Çam ya da Douglas Çamı adıyla bilinen ağaç türleridir. Yapılan endüstriyel araştırmalar sonrasında yoğunluk ve mukavemet açısından en toleranslı ürünlerin Huş ve Keruing ağaçları olduğu gözlemlenmiştir.

 

Hexa Plywood’un Kullanım Alanları

 

Hexa Plywood, ulaşım araçları tabanlarında, inşaat işlerinde, paketleme ve ambalaj sanayinde, soğuk hava depolarında ve üreticilerin ufukları ölçüsünde pek çok farklı yerde kullanılmaktadır. Ulaştırma araçları açısından bakıldığında, büyük araçların, konteynırların, vagonların ve tır dorselerinin zemin kaplamaları ile yan cidarlarında kullanıldığı görülmektedir. Bununla birlikte özellikle otobüslerin zeminlerinde, gemilerin kargo taşınan yerlerinde de hexa plywood etkinlikle kullanılmaktadır.

 

Hexa plywood, inşaat sektöründe de ciddi bir kullanım potansiyeline sahiptir. İnşaatların kalıp ve iskele platformları imalatında, iç bölmelerin üretilmesi esnasında ve çatı kaplamalarının yapılması işlerinde en çok kullanılan malzemeler arasındadır. Bununla birlikte bina zemin kaplama ve parke yapımı işlerinde de hexa plywoodun kalitesinden faydalanılmaktadır.

 

Hexa plywood, yukarıda belirtilen alanlar dışında oyuncak endüstrisinde, oyun salonlarının zeminlerinde, müzik enstrümanları ve müzik kolonları imalatında, trafik işaretleri yapımında, reklam panoları ile kent mobilyaları imalatında da kullanılmaktadır. Bununla beraber bahçeler ve ev hayvanları için imal edilen kulübelerde, duvar tırmanma alanlarında, gösteri alanı, sahne ve tribün inşası esnasında, ev mutfaklarında bulunan mutfak tezgâhı alanlarında, tekstil sektöründe tekstil makinesi masaları ile ürün kesimi yapılan tezgâhlarda kullanılmaktadır.

Hexa Plywood’un Kullanımına Yönelik Avantajlar

Hexa Plywood, üretim ve tasarımı yönleriyle hafif olmasına rağmen oldukça yüksek mukavemete sahip bir üründür. Müşteriler açısından rahat bir kullanıma sahip olan ürün, sektördeki emekçileri açısından da rahat uygulanabilir olması nedeniyle tercih edilmektedir. Geniş kullanım alanlarına sahip olmasının önemli bir nedeni de çevre dostu bir malzeme olmasıdır. Hexa plywood, yeniden kullanılabilir özelliği yanında çevreye ve çevresel faktörlere minimum zarar veren bir malzeme olması nedeniyle de tercih sebebidir.

Paketleme ve ambalajcılık sektöründe de sıklıkla kullanılan hexa plywoodun bu sektörde revaç görmesinin en önemli nedeni ise, neme ve kimyasal ürünlere karşı dayanımının yüksek olmasıdır. Hexa plywoodun diğer ambalaj hammaddelerine göre daha ucuz, dayanıklı ve hafif olması ile şık ve hijyenik görülmesi de ürünün ayırt edici özelliklerindendir.

Ahşap bazlı tüm plywood ürünlerinde olduğu gibi Hexa Plywood imalatında da bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmesi ile üründen istenen ve tüketici olarak hak ettiğiniz fayda sağlanabilecektir. Bu püf noktalarının en önemlisi ortamdaki meteorolojik şartlarla ilgilidir ki bunların başında da nem oranı gelmektedir. Ortamdaki nem oranının maksimum %10 olması tavsiye edilmektedir. Nem oranında gerçekleşecek muhtemel değişimler nedeniyle, hexa plywood plaka boyutları da değişim gösterebilecektir. Bu nedenle işinin ehli kontrplak ustaları, montaj esnasında plakalar arasında hafif boşluk bırakarak bu problemlerin önüne geçilmesini temin ederler.

 

Bununla birlikte ahşap ürünlerin doğal ve organik ürünler olduğu kullanıcıların dikkatinden kaçmamalıdır. Bu da kullanıcıların sağlıklı ürünler kullanmasını temin ederken aynı zamanda farklı hava ve meteorolojik koşullar nedeniyle ağaç türü aynı olsa da plakalar arasında bazı farklılıklar olmasını normal karşılamak gerekecektir. Aynı bölgedeki ağaçlardan temin edilen ürünler arasında bile bu tüp farklılıklar bulunması ürünün doğallığının en bariz göstergesi olarak kabul edilmektedir.

 

Hexa plywood fiyatları, kullanım kolaylığı ve kullanıcıya sunduğu diğer faydalar nazarından bakıldığında oldukça ekonomiktir. Hangi ağaçtan üretim yapıldığı ve kullanılan ilave malzemelerin niteliğine göre bir miktar değişiklik gösterse de bütçeleri sarsmayacak ve en nihayetinde müşteri memnuniyetini sağlayacak bir ürün olacağı kesindir.  Hexa plywood ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak ve güncel fiyat listesine erişmek için www.ozturkkontrplak.com web sitemizi ve ilgili bölümleri incelemeniz tavsiye edilmektedir. Güncel fiyat listelerimiz sitemiz içinde sürekli olarak aktif tutulmakta olup, telefonla iletişime geçmeniz halinde de ücretsiz danışmanlık hizmeti ve size özel tavsiyeler sunulabilecektir. Öztürk Kontrplak, uygun fiyatlı ürünler beraberinde kaliteli malzeme ve profesyonel hizmet vereceğinin garantisi ile her tür ihtiyacınızda sizinledir. Siz de Hexa Plywood fiyat ve sipariş detayları için lütfen arayınız.

 

 

  

Katalog Öztürk Kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Ulaşım Bilgileri Hürriyet Mah. Adnan Kahveci Cd. Dalyan Sk. No:17/1 Yakacık - Kartal / İstanbul

Sosyal Bağlantılar Öztürk Kontrplak'ı sürekli takipte kalın.

Copyright Öztürk Kontrplak @ 2014
Web Tasarım