Öztürk Kontraplak Ahşap Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
0216 452 77 32

Kontrplak - Su Kontrası

8 mm Kayın Marin Kontrplak
615 TLFiyatlarımıza KDV dahil değildir.

8 x 1700 x 2200 mm Plaka Fiyatı 615.00 TL C/C Yüzey

 

Yerli ve ithal kayın ağacından üretilen WBP suya dayanıklı marin tutkaldan imal edilen Kayın kontrplaklar dış mekan, reklam panolarında mobilya, otomotiv, inşaat, tekne, çatı kaplama, ambalaj, makina model kalıp, beton kalıp, karavan ve konteyner tabanında rahatlıkla kullanılabilir. Marin Kontrplaklar neme rutubete ve suda bekletilmeye dayanıklıdır. Filmsiz kontrplak diyede adlandırılır.

İhtiyacınız olan diğer Kontraplak Fiyatları Güncel Listesine ve Ölçülerine Buradan Ulaşabilirsiniz İncele  

 

ÜRETİM TEDARİK

Yurtdışı - Türkiye

EBATLAR

8 x 1700 x 2200 mm 

KALINLIK

8 mm

AĞAÇ CİNSİ

%100 kayın beech

YOĞUNLUK

700/720 kg/m3 Ağırlığı

TUTKAL

WBP marin ve beton tutkal

KULLANIM ALANI

Otomotiv, mobilya, inşaat sektörü, tekne, çatı kaplama, ambalaj sanayi, konteyner tabanı dış mekan ve reklam panoları.

STANDART ÖLÇÜ

8 x 1700 x 2200 mm


8 mm Kayın Marin Kontrplak

Mobilya endüstrisi başta olmak üzere inşaat işleri, otomotiv sanayisi, dış mekân reklam mecraları, ambalajcılık işleri ile suya mukavemeti yüksek olması nedeniyle denizcilik ve tekne imalatında kayın kotrplaklar etkinlikle kullanılmaktadır. Üretim esnasında en az üç tane ağaç katmanın bir araya getirilmesi ile meydana getirilen kontrplaklar, hassas üretim aşamaları sayesinde açığa çıkan kalitesi ile farkını ortaya koymaktadır. Kayın kontrplaklar ihtiyaca binaen marin (suya dayanıklı) olarak da üretilebilmekte ve sudan kaynaklanan etkilere karşı çok mukavemetli bir ürün olarak bilinmektedir. Genel itibarıyla WBP olarak bilinen tutkal ile üretilen kayın marin konrplak çeşitleri, kaynar suda bekletilse bile 72 saat boyunca bozulmaya maruz kalmayacaktır. İşte bu nedenlerle tüketicilerin en çok güvendiği ve tercih ettiği kontrplak çeşitlerinin başında kayın marin kontrplak gelmektedir. Kalınlıkları farklı olabilen bu ürünlerden biri de 8mm kayın kontrplak olarak dillendirilmektedir.

Daha önce sitemizde yayınladığımız ve ülkemizde yaşanan plywood üretim sorunlarına değindiğimiz Türkiye'de Plywood Üretimi konulu yazıda da görüleceği üzere maliyet sorunları ve hammadde sıkıntıları nedeniyle 8 mm kayın kontrplak üretimi, ülkemizde oldukça sınırlıdır. Rusya ve Romanya gibi komşu ülkeler yanında ormancılık açısından zenginliğiyle bilinen Endonezya, Brezilya, Hindistan, Malezya ile ABD ve Kanada gibi ülkelerden ithal edilmektedir.

 

Kayın Marin Kontrplakların Kalınlık Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kayın marin kontrplaklar, ülkemizde genelde 3 ila 50 mm arasındaki kalınlıklarda görülmektedir. En ve boy ebatları ise yine oldukça değişkenlik göstermektedir. 8 mm kayın kontrplak en çok üretilen kontrplak türlerinden biridir. Hangi kalınlıkta kayın marin kontrplak tercih edileceği içinse belli başlı bazı kriterler mevcuttur. Bunların başında bu malzemenin nerede kullanılacağı ile bu kullanım esnasında ne derece mukavemetli olması gerektiği gelmektedir. Bununla beraber esnekliği ya da bükülme dereceleri de dikkate alınarak daha doğru bir seçim yapılmış olacaktır. İşte bu noktada her kullanıcının kayın marin kontrplak hakkında yeterli teknik bilgiye sahip olmadığı sorunu ortaya çıkmaktadır. Öztürk Kontrplak’ın tecrübeli ve ehil personeli bu konuda en önemli yardımcınız olacak ve sizin kullanım amacınıza en uygun kayın marin kontrplak seçiminizde yardımcı olacaktır.

 8 mm olarak üretilen kayın marin kontrplak paletinin ağırlığı toplam 22.44 kg civarındadır. Ağırlıktan ziyade kontrplağın fiziksel yapısının gözle incelenmesi tüketicilerin faydasına olacaktır. Yapılan bu gözlem esnasında kontrplağın açısında olduğu ve kalınlıkları arasında tutarsızlık olmadığı anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bunlarla beraber yüzeyin pürüzsüz olması ve katmanların düzgün olması da gözle görülebilecek basit ayırt edici nitelikler arasındadır. 8 mm kayın marin kontrplak seçilirken diğer bir ayırt edici özellik ise ürünün markası ve menşei olacaktır. Bu hususlarda da tüketicinin yapacağı araştırma ve ön incelemeler yanında en doğru hareket tarzlarından biri işin uzmanına sormak olacaktır.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi ile 8 mm kayın marin kontrplak seçiminde doğru bir tercihin kapıları açılmış olacaktır. Ancak müşterilerin kafasını kurcalayan en önemli konulardan biri de 8 mm kayın marin kontrplak fiyatı ile kalitesinin uyumlu olup olmadığının bilinmesidir. Bununla birlikte muadil ürünlerin karşılaştırılmasının yapılması sonrasında net bir karar verilmektedir. Fiyat çok önemli bir kriter olmakla birlikte, ürünün hangi firmadan alındığı ve de özellikle nasıl monte edileceği de çok önemli aşamalardan biridir.

Kontrplak ustaları bilmektedirki, montaj esnasında yapılan hatalar 8mm kayın marin kontrplak kullanım ömrünü çok azaltmaktadır. Yanlış kesim, dolgu malzemesinin hatalı kullanımı, yanlış ürün ve malzeme eşleştirilmesi gibi basit nedenlerle önü alınamayacak sorunlar ortaya çıkacaktır. Yapılan bazı araştırmalar göstermiştir ki, ehil, temiz ve güzel bir işçilik ile kontrplak kullanım ömrü, %150 oranında artmaktadır. Bu nedenle de sektörde rüştünü ispat etmiş, referansları sağlam olan, tecrübeli ustalara sahip firmaların tercih edilmesi faydanıza olacaktır.

Öztürk Kontrplak Ahşap Üretim Pazarlama Sanayi ve Tic.Ltd.Şti., kontrplak ve plywood sektöründe en öncü ve tecrübeli firmaları arasında yer almaktadır. Özellikle ürün seçimi ve montajlar ile işçilik esnasında sizlere sunacağı inovatif çözüm fırsatları ile farkını ortaya koymaktadır.  8 mm kayın marin kontrplak ürünlerinden hangisinin hangi uygulama için kullanılacağı başta olmak üzere her aşamada müşterisinin yanında ve yakınındadır. Öztürk Kontrplak, en kaliteli ürünleri, müşterilerine en hızlı ve hatasız işçilik yanında en ekonomik fiyatlar çerçevesinde teslim etmektedir. Mutlu müşterinin yeni müşteriler olacağının farkında olan firmamız, başarının temenni etmekten ziyade çalışma, ekip birlikteliği ve gayretli olma sayesinde geleceğini bilmektedir. Siz de ürünler hakkında bilgi alarak tercihinizi yapmak, diğer tüm detaylar ve hızlı sipariş işlemleriniz için bizi arayabilirsiniz.

 

 KONTRAPLAK HAKKINDA 

Belirli uzunluk ve çaplardaki kaliteli ağaçların gövde kısımlarının tornada soyulması ile elde edilmiş 1,2mm-1,5mm-1,7mm-2,1mm vb. kalınlıklarındaki papellerin kurutmalarda TSE 46 şartlarında nem kalacak kadar kurutulduktan sonra papellerin birbirine dik olmak üzere (suyuna sokrasına) 3,5,7 ve daha çok tek sayıda papelin WBP suya dayanıklı tutkal ve üre tutkal ile tutkallanarak yüksek basınç altında preslenmek sureti ile elde edilen malzemedir kontrplak.   

Genellikle üç çeşit tutkal kullanılır  bunlar üre formaldehit, melamin formaldehit,ve fenol formaldehit tutkallarıdır. Üre formaldehit tutkalı kullanılan kontrplaklar genel amaçlı kontrplaklar olup kapalı yerde kullanımlar için uygundur. 

Fenol formaldehit tutkalı WBP kullanıldığında ise dış hava koşullarına uygun su kontrplakları elde edilir. Üre formaldehit tutkalına belirli oranda melamin formaldehit tutkalı katılarak da kapalı yerde rutubetli ortama dayanıklı kontrplak elde edilir. 

En az 5 veya 7 katman olmalıdır katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur.CNC kesimlerinde katman sayısı fazla ise malzeme boşluğuda az olacağından kat atma ve açma problemi yaşanmaz. Kontrplak katmanlarında kullanılan iç malzeme sertliği ve yoğunlugu aynı agaç türünden olmalıdır, degişik türde agaç ürünleri kullanılırsa kontrplakda çarpılma ve dönme problemleri yaşanabilir  malzeme kalitesini ve mukavemetini düşürür.  

Kontrplak yapımı firavunlar devrine kadar uzanmasına rağmen ilk sanayi üretimi 1896 yılında Amerika'da gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra kullanım alanları genişlemiştir. Ülkemizde ise ilk üretim 1932 yılına rastlamaktadır ve gelişerek devam etmektedir.   

 

MARİN SUYA DAYANIKLI KONTRPLAK 

Marin suya dayanıklı ve normal olarak üretilen kayın, ağaçlarından elde edilen Kontrplaklar mobilya, inşaat, otomotiv dış mekan reklamcılığı sektörlerinde, ambalaj sanayisinde ve tekne imalatı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. WBP tutkalından üretilen kontrplaklar 72 saat kaynar suya dayanıklıdır. Marin özelliği olan Su Kontrplakları gemi yapımında, kamyon kasalarında, reklam panolarında, park ve bahçe mobilyalarında, çatı kaplamalarında, dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kontrplak'ın bir çok alanda kullanılmasının nedeni sağlamlığı, çekme ve şişme yapmaması, yüksek mekanik özellikleri ile çivi ve vida tutma yeteneğidir. Ayrıca kolay işlenebilirliği ve dekoratif olmasıdır.  

 

KONTRPLAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR  

Kontrplak yüzey kalitesi düzgün olmalıdır. Bir yüzeyi en az A kalite olmalı, çatlak budak olmamalıdır. Diğer yüzey B kalite belli oranda çatlak ve budak kabul edilebilir. 

Kalibresi düzgün olmalı kalınlıklar yüzeysel olarak homojen olmalıdır. Yüzey bölgesel olarak kalınlık farklılığı göstermemelidir.

Kenar boşlukları olmamalı mümkünse iç katman kalınlıkları eşit olmalıdır.

Kontrplak'da gönye kaçıklığı olmamalıdır, yanyana kullanım esnasında problem oluşturabilir.

Katman sayısı en az 3 katman olmalıdır ki katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur, cnc kesimlerinde kat atma problemi yaşanmaz.

Su kontrası wbp tutkallı olmalıdır. (fenol formaldehit)

Kontrplak hangi ağaç cinsi ile başlamışsa tüm katları aynı ağaç cinsinden olmalıdır, kontrplak üretiminde değişik ağaç kullanımları kontrplakta sorun yaratmaktadır ve satın alımlarda muhakkak bu hususa dikkat edilmelidir. 

 

Satışlarımız Toptan olup Perakende satışlarımız İstanbul Depo teslimdir.

 

HİZMET BÖLGELERİMİZ:

 

İstanbul Adalar  Ataşehir  Beykoz  Çekmeköy  Kadıköy  Kartal Maltepe Pendik Sancaktepe Sultanbeyli Şile Tuzla Ümraniye Üsküdar Arnavutköy Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beylikdüzü- Beyoğlu- Büyükçekmece- Çatalca- Eminönü- Esenler- Esenyurt Eyüp Sultan- Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kağıthane Küçükçekmece Sarıyer Silivri Sultangazi Şişli Zeytinburnu

 

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, K.maraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce 

  

 

Teknik Veri Tablosu:

 

Ağaç Türü

Yoğunluk (kg/m3)

Bükülme Mukavemeti (N/mm2)

MOE Bükülme (N/mm2)

Kesme Mukavemeti (N/mm2)

Basınç Mukavemeti (N/mm2)

Huş (Birch)

610 - 660

120 - 144

13300 - 16200

11.8 - 14.2

49 - 60

Ladin (Spruce)

400 - 430

65 - 77

10000 - 12000

5 - 5.7

40 - 50

Keruing

680 - 850

110 - 160

14000 - 21000

9 - 11.7

58 - 71

Kayın (Beech)

640 - 720

90 - 125

12300 - 16400

7.7 - 10

52 - 64

Meranti (White/Red)

550 - 700

90 - 126

11400 - 15700

8.2 - 10

51 - 65

Kara Çam

550 - 620

88 - 99

10600 - 14500

8.8 - 10.9

45 - 62

Douglas Çamı

550

72

12700

7.3

47

 

 

 

 

 

Katalog Öztürk Kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Ulaşım Bilgileri Hürriyet Mah. Adnan Kahveci Cd. Dalyan Sk. No:17/1 Yakacık - Kartal / İstanbul

Sosyal Bağlantılar Öztürk Kontrplak'ı sürekli takipte kalın.

Copyright Öztürk Kontrplak @ 2014
Web Tasarım