Öztürk Kontraplak Ahşap Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
0216 452 77 32

Kontrplak - Su Kontrası

20 mm Kavak Kontrplak
955 TLFiyatlarımıza KDV dahil değildir.

20 x 1250 x 2500 mm Plaka Fiyatı 955.00 TL

 

Yerli ve ithal kaliteli kavak ağaçlarından elde edilen kavak kontrplaklar isteğe bağlı olarak WBP tutkalından da üretilebilir. Kavak kontrplak inşaat sektörü, oto iç dizayn, ambalaj sektörü, çatı kaplama, hobi, makina model kalıp, karavan ve kapı imalatında kullanılabilir.

Diğer Kavak Kontrplak Ürün çeşitlerimizi buradan inceleyebilirsiniz İncele

 

ÜRETİM TEDARİK

Türkiye

EBATLAR

20 x 1250 x 2500 mm 

KALINLIK

20 mm

AĞAÇ CİNSİ

%100 kavak ağacından imal

YOĞUNLUK

480/550 kg/m3 Ağırlığı

TUTKAL

Üre tutkal (İç mekan için) ve isteğe bağlı olarak WBP marin tutkal

KULLANIM ALANI

İnşaat sektörü, ambalaj sanayi, oto iç dizayn, çatı kaplama, kapı imalatı,hobi, makina model kalıp 

STANDART ÖLÇÜ

20 x 1250 x 2500 mm

 

20 mm KAVAK KONTRPLAK

 Son yıllarda, 20 mm kavak kontrplak kullanım sahası oldukça artan ve neredeyse bilinen bütün sektörlerde rahatlıkla kullanılan bir ürün halini almıştır. Ekonomik açıdan oldukça uygun ve ucuz plywood çeşitlerinden biri olması nedeniyle 20 mm kavak kontrplak konusunda bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmaktadır. Çünkü kalitesiz hammaddelerden, uygun olmayan şartlarda üretilen 20 mm kavak kontrplak ürünleri kimseyi memnun etmez. Oysa doğru şekilde ve kalite standartlarına uygun olarak imal edilmiş olan 20 mm kavak kontrplak, pek çok alanda başarıyla kullanılmaktadır. Gelin bu yazımızda 20 mm kavak kontrplak alırken dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntıları inceleyelim.

 

20 mm Kavak Kontrplak Fiziksel Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Kavak kontrplak ürünlerinde dikkat edilmesi gereken hususların başında fiziksel görünüş gelmektedir. Bu konuda hiç bilgisi olmayanlar bile 20 mm kavak kontrplak yüzeyi ve katmanları sayesinde bir fikir sahibi olabilecektir. 20 mm kavak kontrplak yüzeyine bakıldığında öncelikle ürünün açısında ve gönyesinde olduğuna çok dikkat edilmelidir. Bu husus gözle tespit edildikten sonra kalınlıklarının doğru ve mesafeler arasında tutarlı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ayrıca 20 mm kavak kontrplak katmanlarının düzgün, tüm yüzeyinin de budaksız ve pürüzsüz olmasına dikkat edilmelidir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 20 mm kavak kontrplak ürünlerinde iç ve dış tüm katmanların düzgün ve muntazam olması çok önemlidir. Ayrıca bu katmanların birbirleri ile çok sağlam bir şekilde, aralarında boşluk kalmaksızın bağlanmış olması şarttır. Eğer fiziki kontrol detaylı yapılmaz ve bu şartların uygun olmadığı 20 mm kavak kontrplak ürünü temin edilirse çabuk deforme olabilecek bir ürünle karşılaşılabilir. Bu tip 20 mm kavak kontrplak ürünlerinin kullanım ömürleri oldukça kısa kalacaktır. Ürünün kenarındaki boşluklardan içi hakkında tahmin yürütmek mümkündür.

 

Kontrplak İmalatında Kullanılan Tutkallar Önemli midir?

Tutkallar, 20 mm kavak kontrplak imalatı esnasında katmanları birbirine bağlayan ve birleştiren malzemedir. 20 mm kavak kontrplak çeşitleri olduğu gibi her çeşit kontrplak imal edilirken en önemli hususlardan biri de kullanılan tutkallardır. Zira tutkallar, zor şartlardaki mukavemet derecesinde oldukça etkili olmaktadır. Doğru tutkalın kullanılması ürünün kalitesinin de artmasını sağlayacaktır. Bilmeyen birinin tutkal kalitesini gözle kontrol ederek anlaması pek mümkün değildir. Buna rağmen katmanlar arasındaki tutkal renginden bir çıkarım yapmak mümkün olacaktır. Hiç bilmiyorsanız bile marin tutkal kullanılıp kullanılmadığını sormanız faydanıza olacaktır. Şu bilinmelidir ki marin tutkallar ile imal edilmiş olan 20 mm kavak kontrplak ürünleri suya karşı dayanıklı bir malzemedir.

Ürünün imalatı esnasında kalite standartlarına dikkat edilmesinin önemi kadar bilmemiz gereken bir husus da montaj esnasındaki hassas noktalardır. Yapılan incelemeler göstermektedir ki, montaj sırasında gösterilen hassasiyet, 20 mm kavak kontrplak verimini %150‘ye varan oranlarda arttırabilmektedir. İşinde uzman personelin yaptığı montajlarda, köşe   ve   kenar   profilleri daha verimli kullanıldığından, yaşanan zayiatlar en az miktara indirilebilmektedir.

  

KONTRAPLAK HAKKINDA

Belirli uzunluk ve çaplardaki kaliteli ağaçların gövde kısımlarının tornada soyulması ile elde edilmiş 1,2mm-1,5mm-1,7mm-2,1mm vb. kalınlıklarındaki papellerin kurutmalarda TSE 46 şartlarında nem kalacak kadar kurutulduktan sonra papellerin birbirine dik olmak üzere (suyuna sokrasına) 3,5,7 ve daha çok tek sayıda papelin WBP suya dayanıklı tutkal ve üre tutkal ile tutkallanarak yüksek basınç altında preslenmek sureti ile elde edilen malzemedir kontrplak.

 En az 11-13 katman olmalıdır katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur.CNC kesimlerinde katman sayısı fazla ise malzeme boşluğuda az olacağından kat atma ve açma problemi yaşanmaz. Kontrplak katmanlarında kullanılan iç malzeme sertliği ve yoğunlugu aynı agaç türünden olmalıdır, degişik türde agaç ürünleri kullanılırsa kontrplakda çarpılma ve dönme problemleri yaşanabilir  malzeme kalitesini ve mukavemetini düşürür. 

 Genellikle üç çeşit tutkal kullanılır  bunlar üre formaldehit, melamin formaldehit,ve fenol formaldehit tutkallarıdır. Üre formaldehit tutkalı kullanılan kontrplaklar genel amaçlı kontrplaklar olup kapalı yerde kullanımlar için uygundur.

 Fenol formaldehit tutkalı WBP kullanıldığında ise dış hava koşullarına uygun su kontrplakları elde edilir. Üre formaldehit tutkalına belirli oranda melamin formaldehit tutkalı katılarak da kapalı yerde rutubetli ortama dayanıklı kontrplak elde edilir.

Kontrplak yapımı firavunlar devrine kadar uzanmasına rağmen ilk sanayi üretimi 1896 yılında Amerika'da gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra kullanım alanları genişlemiştir. Ülkemizde ise ilk üretim 1932 yılına rastlamaktadır ve gelişerek devam etmektedir.

 

KAVAK KONTRPLAK

Üre formaldehit tutkaldan üretilen kavak ağaçlarından elde edilen kavak kontrplaklar mobilya, hobi, inşaat, otomotiv dış mekan reklamcılığı sektörlerinde, ambalaj sanayisinde ve tekne imalatı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. İstenildiği takdirde WBP tutkalından üretilen kavak kontrplaklar Gemi tekne iç dizayn, kamyon kasalarında, reklam panolarında, park ve bahçe mobilyalarında, çatı kaplamalarında, dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kontrplak'ın bir çok alanda kullanılmasının nedeni sağlamlığı, çekme ve şişme yapmaması, yüksek mekanik özellikleri ile çivi ve vida tutma yeteneğidir. Ayrıca kolay işlenebilirliği ve dekoratif olmasıdır. 

 

KONTRPLAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 

Kontrplak yüzey kalitesi düzgün olmalıdır. Bir yüzeyi en az A kalite olmalı, çatlak budak olmamalıdır. Diğer yüzey B kalite belli oranda çatlak ve budak kabul edilebilir. 

Kalibresi düzgün olmalı kalınlıklar yüzeysel olarak homojen olmalıdır. Yüzey bölgesel olarak kalınlık farklılığı göstermemelidir.

Kenar boşlukları olmamalı mümkünse iç katman kalınlıkları eşit olmalıdır.

Kontrplak'da gönye kaçıklığı olmamalıdır, yanyana kullanım esnasında problem oluşturabilir.

Katman sayısı en az 3 katman olmalıdır ki katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur, cnc kesimlerinde kat atma problemi yaşanmaz.

Su kontrası wbp tutkallı olmalıdır. (fenol formaldehit)

Kontrplak hangi ağaç cinsi ile başlamışsa tüm katları aynı ağaç cinsinden olmalıdır, kontrplak üretiminde degişik ağaç kullanımları kontrplakda sorun yaratmaktadır ve satın alımlarda muhakkak bu hususa dikkat edilmelidir. 

 

Satışlarımız Toptan olup Perakende satışlarımız İstanbul Depo teslimdir.

 

HİZMET BÖLGELERİMİZ:

 

İstanbul Adalar  Ataşehir  Beykoz  Çekmeköy  Kadıköy  Kartal Maltepe Pendik Sancaktepe Sultanbeyli Şile Tuzla Ümraniye Üsküdar Arnavutköy Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beylikdüzü- Beyoğlu- Büyükçekmece- Çatalca- Eminönü- Esenler- Esenyurt Eyüp Sultan- Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kağıthane Küçükçekmece Sarıyer Silivri Sultangazi Şişli Zeytinburnu

 

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, K.maraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce 

  

Teknik Veri Tablosu: 

Ağaç Türü

Yoğunluk (kg/m3)

Bükülme Mukavemeti (N/mm2)

MOE Bükülme (N/mm2)

Kesme Mukavemeti (N/mm2)

Basınç Mukavemeti (N/mm2)

Huş (Birch)

610 - 660

120 - 144

13300 - 16200

11.8 - 14.2

49 - 60

Ladin (Spruce)

400 - 430

65 - 77

10000 - 12000

5 - 5.7

40 - 50

Keruing

680 - 850

110 - 160

14000 - 21000

9 - 11.7

58 - 71

Kayın (Beech)

640 - 720

90 - 125

12300 - 16400

7.7 - 10

52 - 64

Meranti (White/Red)

550 - 700

90 - 126

11400 - 15700

8.2 - 10

51 - 65

Kara Çam

550 - 620

88 - 99

10600 - 14500

8.8 - 10.9

45 - 62

Douglas Çamı

550

72

12700

7.3

47

  

 

 

 

 

 

 

Katalog Öztürk Kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Ulaşım Bilgileri Hürriyet Mah. Adnan Kahveci Cd. Dalyan Sk. No:17/1 Yakacık - Kartal / İstanbul

Sosyal Bağlantılar Öztürk Kontrplak'ı sürekli takipte kalın.

Copyright Öztürk Kontrplak @ 2014
Web Tasarım