Öztürk Kontraplak Ahşap Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
0216 452 77 32

Kontrplak - Su Kontrası

18 mm Kayın Marin Kontrplak
1360 TLFiyatlarımıza KDV dahil değildir.

18 x 1700 x 2200 mm Ayın Ürünü Fırsat Plaka Fiyatı 1360.00 TL 

 

Yerli ve ithal kayın ağacından üretilen WBP suya dayanıklı marin tutkaldan imal edilen Ahşap Panel Kayın kontrplaklar dış mekan reklam panolarında mobilya, otomotiv, inşaat, tekne, çatı kaplama, ambalaj, beton kalıp, makina model kalıp, karavan, asma tavan ve konteyner tabanında rahatlıkla kullanılabilir. Marin kontrplaklar neme rutubete ve suda bekletilmeye dayanıklıdır. Filmsiz kontrplak diyede adlandırılır.

İhtiyacınız olan diğer Kontraplak Fiyatları Güncel Listesine ve Ölçülerine Buradan Ulaşabilirsiniz İncele 

 

ÜRETİM TEDARİK

 

Yurtdışı - Türkiye

EBATLAR

18 x 1700 x 2200 mm 

KALINLIK

18 mm

AĞAÇ CİNSİ

%100 kayın beech

YOĞUNLUK

700/720 kg/m3 Ağırlığı

TUTKAL

WBP marin ve beton tutkal

KULLANIM ALANI

Otomotiv, mobilya, inşaat sektörü, tekne, çatı kaplama, ambalaj sanayi, konteyner tabanı dış mekan ve reklam panoları, asma tavan.

STANDART ÖLÇÜ

18 x 1700 x 2200 mm 

 

18 mm Kayın Marin Kontrplak

             Esnek olması, kolay monte edilebilmesi, suya bile dayanabilen çeşitlerinin bulunması ve de fiyatının benzer ürünlere karşı çok uygun olması kayın kontrplak ürünlerinin en başta gelen avantajlarıdır. Bu avantajlı yönler yanında uzun yıllar etkin ve verimlilikle kullanılıyor olması da tüketiciler açısında kayın kontrplak uygulamalarını cazip kılmaktadır. Sitemizde daha önce yayınladığımız yazılardan biri olan 12 mm Kayın Kontrplak başlıklı yazımızda, kayın kontrplaklar hakkında sizlere faydalı olacak bazı bilgilere değinmiştik. Su Kontrası olarak da bilinen 18 mm kayın marin kontrplak hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

 

Su Kontrplağı Nedir?

Kontrplak üreticileri, ürünleri imal ederken çok farklı mühendislik ve AR-GE çalışmaları yapmaktadırlar. Yapılan çalışmalarda kayın ağacının, kontrplak üretiminde en doğru ve istenilen sonuçları veren hammaddelerden biri olduğunu görmüşlerdir. Bunun üzerine kayın kontrplak üretimi başlamış ve 18 mm kayın kontrplak da müşterilerin talepleri doğrultusunda üretilmiştir. Kayın ve kayın bazlı ürünlerin çok uzun yıllar, zor şartlara karşı yüksek bir mukavemete sahip olması müşterilerin olduğu kadar üreticilerin de yüzlerini güldürmüştür. Zira memnun müşteri, üreticiler için daha fazla kazanç ve huzur anlamına gelmiştir.

Kayın kontrplak ürünlerinin çok fazla beğenilmesi ve piyasada en çok tutulan kontrplak türlerinden biri olması nedeniyle kayın kontrplak çeşitleri üretimine ağırlık verilmiştir. Ancak zamanla tüketicilerin suya dayanıklı bir ürün talepleri gündeme gelmeye başlamıştır. İnşaat sektöründe olduğu kadar denizcilik sektöründe çalışanlar da bu kaliteli ve dayanıklı ürünün kendilerine de hitap etmesini istemişlerdir. Bunun üzerine AR-GE çalışmalarına bu yönde ağırlık verilmiş ve bu konu su kontrası olarak adlandırılmış olan ürünün ortaya çıkması ile sonuçlanmıştır. Aslında kayın kontrplak üzerinde yapılan ilave işlem çok da karmaşık olmamıştır. Kontrplak plakalarının, WBP (Water Boiled Proof) yani Suya Dayanıklı tutkal denilen bir yapıştırıcı malzeme ile yapıştırılması ile su kontrplağı elde edilmiştir.

Kontrplak satan firmalar bu ürünün kalitesi ve fonksiyonelliğinden oldukça memnundurlar. En ucuz kontrplak çeşitleri arasında da kendine haklı bir yer edinmiş olan 18 mm kayın marin kontrplak ile ilgili temel bilgiler yukarıda bulunmaktadır.

 

En Ucuz Kontrplak mı Yoksa Kalite mi?

Gelelim kontrplak tercihimiz esnasında nelere dikkat etmemiz gerektiği konusuna… Maalesef ki, ekonomik şartların getirdiği bazı sorunlar, bizleri daha ucuz kontrplak çeşitleri ile ilgili tercih yapmaya yöneltmektedir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken hususların başında kontrplak fiyatı ile kullanım süresi arasında bir denge kurmak gerektiği gelmektedir. Optimizasyon olarak da bilinen bu konuya dikkat edildiği takdirde, daha mantıklı ve akıllıca bir kontrplak tercihi yapılabilecektir. Kontrplak satan firmalar böyle durumlarda kullanım yerinize göre kayın kontrplak ya da suya dayanıklı olması amacıyla kayın marin kontrplak çeşitlerini önereceklerdir. 18 mm kayın marin kontrplak ürünleri de değerli müşteriler tarafından pek çok alanda uzun yıllar etkin ve verimlilikle kullanılabilecektir.

18 mm kayın kontrplak alacaksanız sizlere son ve en önemli tavsiyemiz, kullanım yerinize ve kullanma amacınıza uygun olarak seçiminizi yapmanızdır. Eksik bilgi ve uzman olmayan kişilerin tavsiyesine uyularak ürün seçimi yapılması bazı sorunlara yol açabilecektir. Kontrplak satan firmalardaki uzman personel, kendisine sorulmadan seçim yapılması halinde ürünün kullanımı esnasında yaşanacak problemlerin önüne geçememektedirler. Örneğin su ile sürekli temas halinde olunacak bir bölge için su kontrası tercih edilmemesi problem olacaktır. Ya da 18 mm kayın marin kontrplak tercih etmeniz gereken yerde daha ince olan 4 mm kayın kontrplak alınması sonrasında da farklı problemler yaşanabilecektir. Bu nedenle de uzmanların ve işin ehli ustaların yorum ve tavsiyelerine uyulmalı, tercihler bu doğrultuda yapılmalıdır.

www.ozturkkontrplak.com sitemizi inceleyerek ürünler hakkında her türlü bilgiyi edinebilirsiniz. Telefonlarla da bize ulaşarak uzman personelimizden yeterli bilgilere erişmeniz mümkün olacaktır. Tecrübemiz ve mutlu müşteri referanslarımız, sizlerin bizi tercih etmenizde yol göstericiniz olacaktır. En uygun kontrplak fiyatları ve kaliteli işçilik için tercihiniz Öztürk kontrplak olsun…

 

KONTRAPLAK HAKKINDA  

      Belirli uzunluk ve çaplardaki kaliteli ağaçların gövde kısımlarının tornada soyulması ile elde edilmiş 1,2mm-1,5mm-1,7mm-2,1mm vb. kalınlıklarındaki papellerin kurutmalarda TSE 46 şartlarında nem kalacak kadar kurutulduktan sonra papellerin birbirine dik olmak üzere (suyuna sokrasına) 3,5,7 ve daha çok tek sayıda papelin WBP suya dayanıklı tutkal ve üre tutkal ile tutkallanarak yüksek basınç altında preslenmek sureti ile elde edilen malzemedir kontrplak.

     Genellikle üç çeşit tutkal kullanılır  bunlar üre formaldehit, melamin formaldehit,ve fenol formaldehit tutkallarıdır. Üre formaldehit tutkalı kullanılan kontrplaklar genel amaçlı kontrplaklar olup kapalı yerde kullanımlar için uygundur.

     Fenol formaldehit tutkalı WBP kullanıldığında ise dış hava koşullarına uygun su kontrplakları elde edilir. Üre formaldehit tutkalına belirli oranda melamin formaldehit tutkalı katılarak da kapalı yerde rutubetli ortama dayanıklı kontrplak elde edilir.

      En az 9 veya 11 katman olmalıdır katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur.CNC kesimlerinde katman sayısı fazla ise malzeme boşluğuda az olacağından kat atma ve açma problemi yaşanmaz. Kontrplak katmanlarında kullanılan iç malzeme sertliği ve yoğunlugu aynı agaç türünden olmalıdır, degişik türde agaç ürünleri kullanılırsa kontrplakda çarpılma ve dönme problemleri yaşanabilir  malzeme kalitesini ve mukavemetini düşürür. 

     Kontrplak yapımı firavunlar devrine kadar uzanmasına rağmen ilk sanayi üretimi 1896 yılında Amerika'da gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra kullanım alanları genişlemiştir. Ülkemizde ise ilk üretim 1932 yılına rastlamaktadır ve gelişerek devam etmektedir.  

 

MARİN SUYA DAYANIKLI KONTRPLAK  

Marin suya dayanıklı ve normal olarak üretilen kayın, ağaçlarından elde edilen Kontrplaklar mobilya, inşaat, otomotiv dış mekan reklamcılığı sektörlerinde, ambalaj sanayisinde ve tekne imalatı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. WBP tutkalından üretilen kontrplaklar 72 saat kaynar suya dayanıklıdır. Marin özelliği olan Su Kontrplakları gemi yapımında, kamyon kasalarında, reklam panolarında, park ve bahçe mobilyalarında, çatı kaplamalarında, dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kontrplak'ın bir çok alanda kullanılmasının nedeni sağlamlığı, çekme ve şişme yapmaması, yüksek mekanik özellikleri ile çivi ve vida tutma yeteneğidir. Ayrıca kolay işlenebilirliği ve dekoratif olmasıdır.   

 

KONTRPLAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR  

Kontrplak yüzey kalitesi düzgün olmalıdır. Bir yüzeyi en az A kalite olmalı, çatlak budak olmamalıdır. Diğer yüzey B kalite belli oranda çatlak ve budak kabul edilebilir. 

Kalibresi düzgün olmalı kalınlıklar yüzeysel olarak homojen olmalıdır. Yüzey bölgesel olarak kalınlık farklılığı göstermemelidir.

Kenar boşlukları olmamalı mümkünse iç katman kalınlıkları eşit olmalıdır.

Kontrplak'da gönye kaçıklığı olmamalıdır, yanyana kullanım esnasında problem oluşturabilir.

Katman sayısı en az 3 katman olmalıdır ki katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur, cnc kesimlerinde kat atma problemi yaşanmaz.

Su kontrası wbp tutkallı olmalıdır. (fenol formaldehit)

Kontrplak hangi ağaç cinsi ile başlamışsa tüm katları aynı ağaç cinsinden olmalıdır, kontrplak üretiminde değişik ağaç kullanımları kontrplakta sorun yaratmaktadır ve satın alımlarda muhakkak bu hususa dikkat edilmelidir.

Satışlarımız Toptan olup Perakende satışlarımız İstanbul Depo teslimdir.

 

HİZMET BÖLGELERİMİZ:

 

İstanbul Adalar  Ataşehir  Beykoz  Çekmeköy  Kadıköy  Kartal Maltepe Pendik Sancaktepe Sultanbeyli Şile Tuzla Ümraniye Üsküdar Arnavutköy Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beylikdüzü- Beyoğlu- Büyükçekmece- Çatalca- Eminönü- Esenler- Esenyurt Eyüp Sultan- Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kağıthane Küçükçekmece Sarıyer Silivri Sultangazi Şişli Zeytinburnu

 

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, K.maraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce 

 

Teknik Veri Tablosu: 

 

Ağaç Türü

Yoğunluk (kg/m3)

Bükülme Mukavemeti (N/mm2)

MOE Bükülme (N/mm2)

Kesme Mukavemeti (N/mm2)

Basınç Mukavemeti (N/mm2)

Huş (Birch)

610 - 660

120 - 144

13300 - 16200

11.8 - 14.2

49 - 60

Ladin (Spruce)

400 - 430

65 - 77

10000 - 12000

5 - 5.7

40 - 50

Keruing

680 - 850

110 - 160

14000 - 21000

9 - 11.7

58 - 71

Kayın (Beech)

640 - 720

90 - 125

12300 - 16400

7.7 - 10

52 - 64

Meranti (White/Red)

550 - 700

90 - 126

11400 - 15700

8.2 - 10

51 - 65

Kara Çam

550 - 620

88 - 99

10600 - 14500

8.8 - 10.9

45 - 62

Douglas Çamı

550

72

12700

7.3

47

 

 

 

 

 

 

 

 

Katalog Öztürk Kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Ulaşım Bilgileri Hürriyet Mah. Adnan Kahveci Cd. Dalyan Sk. No:17/1 Yakacık - Kartal / İstanbul

Sosyal Bağlantılar Öztürk Kontrplak'ı sürekli takipte kalın.

Copyright Öztürk Kontrplak @ 2014
Web Tasarım