Öztürk Kontraplak Ahşap Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
0216 452 77 32

Kontrplak - Su Kontrası

12 mm Kayın Marin Kontrplak
905 TLFiyatlarımıza KDV dahil değildir.

12 x 1700 x 2200 mm Plaka Fiyatı 905.00 TL

 

Yerli ve ithal kayın ağacından üretilen WBP suya dayanıklı marin tutkaldan imal edilen Kayın kontrplaklar dış mekan, reklam panolarında mobilya, otomotiv, inşaat, tekne, çatı kaplama, ambalaj, makina model kalıp, beton kalıp, karavan ve konteyner tabanında rahatlıkla kullanılabilir. Marin kontrplaklar neme rutubete ve suda bekletilmeye dayanıklıdır. Filmsiz kontrplak diyede adlandırılır.

İhtiyacınız olan diğer Kontraplak Fiyatları Güncel Listesine ve Ölçülerine Buradan Ulaşabilirsiniz İncele   

 

ÜRETİM TEDARİK

 

Yutdışı - Türkiye

EBATLAR

12 x 1700 x 2200 mm 

KALINLIK

12 mm

AĞAÇ CİNSİ

%100 kayın beech

YOĞUNLUK

700/720 kg/m3 Ağırlığı

TUTKAL

WBP marin ve beton tutkal

KULLANIM ALANI

Otomotiv, mobilya, inşaat sektörü, tekne, çatı kaplama, ambalaj sanayi, konteyner tabanı dış mekan ve reklam panoları.

STANDART ÖLÇÜ

12 x 1700 x 2200 mm


12 mm Kayın Marin Kontrplak

Ülkemizde Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde yetiştiği bilinse de yabani türleri Ağrı Dağı ve Erciyes Dağı eteklerinde bile görülebilen bir ağaç türüdür kayın. Oksijen yönünden oldukça zengin bir yapısı olan kayın ağacının ülkemizdeki diğer bir adı da akhuş olarak söylenmektedir. 700 yıla varan ömürleri, 40 metreye varan uzunlukları ile oldukça ihtişamlı ve bir o kadar da faydalı bir ağaç türüdür. Oksijen kaynağı özelliğiyle insanların kaliteli nefes almasını temin ettiği gibi kabuklarının kaynatılarak içilmesiyle astım ve bronş gibi rahatsızlıkların düzelmesini de sağlamaktadır. Sağlam ve dayanıklılığına rağmen oldukça esnek yapısı sayesinde mobilya ve oyuncak sektöründe en çok aranan hammaddelerin başında gelmektedir. Kontrplak yapımında da çok tercih edilen kayın kontrplak ürünleri, su kontrası özelliği sayesinde marin kontrplak adını almıştır. Piyasada su kontrplağıolarak da bilinen kayın marin kontrplak çeşitleri, direk suya temas eden yerlerde ve hatta gemi sanayiinde bile etkin ve verimlilikle kullanılmaktadır.

 

Kayın Marin Kontrplak Ölçü ve Özellikleri

 Kayın marin kontrplak satan firmalar, genel olarak müşterilerin talepleri de dikkate alınarak farklı kalınlıklarda üretim yapmaktadırlar. Bu kalınlıklardan biri olan 12 mm kayın marin kontrplak türlerine ilişkin bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz.  Öztürk Kontrplak tarafından satışa sunulan su kontrası özelliğine de sahip 12 mm kayın marin kontrplakürünlerimizin standart ebat ölçüleri 12 x 1700 x 2200 mmdir. İstendiği takdirde müşterinin taleplerine uygun özel kesim ölçülerde farklı imalat yapılabilecektir. Bu şekilde özel kesim yaptırmak isteyen müşterilerimizin taleplerini detaylı öğrenmemiz veya yerinde keşif yapılması, çok daha olumlu sonuçlar almamızı sağlayacaktır. İstanbul genelinde 12 mm kayın marin kontrplak satan firmamızın ürünlerinin diğer özellikleri ise yukarıda tabloda gösterilmiştir: 

Marin özelliğe sahip 12 mm su kontraplağı kullanım sahalarının denizcilik endüstrisi olduğunu ifade etmiştik. Bunun yanında kayın gibi dayanıklı bir hammaddeden imal edilen bu ürünler dış mekanlarda da çok rahatlıkla kullanılabilecektir. Ürün tercihi esnasında tüketicilerin dikkat etmesi gerekenlerle ilgili hususlara

10 mm Kayın Kontrplak başlıklı yazımızda detaylı bir şekilde değinmiştik. Bu konuda üzerinde ısrarla durduğumuz husus, kullanıcıların hakkında yeterli teknik bilgiye sahip olmadıkları hususlar için Öztürk Kontrplak’ın uzman personelinden bilgi almalarıdır. Bu sayede ileride kaynaklanabilecek problemlerin önü kesilecektir. Örneğin su kontrası tüm kayın marin kontrplaklarda bulunan katmanları yapıştırmakta kullanılan tutkal WBP (fenol formaldehit özellikte) olmalıdır. Bunun yanında katmanların hepsinin ağaç cinsi aynı olmalıdır; aksi halde ürün kalitesinde problem var demektir.

 Kontrplak firmaları tarafından 12 mm olarak üretilen kayın marin kontrplak ürünlerimizin bir plakasının ağırlığı 33.66 kgdır. Mekanik özellikleri oldukça iyi seviyelerde olan kayın marin kontrplaklar montaj esnasında mümkün olduğunca kesilmeden monte edilmeye çalışılmalıdır. Eğer montaj esnasında kayın kontrplak kesilmek zorunda kalınıyorsa, kesilen yerlerin montaj ustaları tarafından koruyucu boya ile boyanması önem arz etmektedir. Bu konu kontrplak firmaları tarafından da sürekli belirtilmektedir.

Kontrplak satan firmaların diğer önemli bir uyarısı ise ürün montajı öncesi ve sonrasında müşterilerle doğru iletişimin kurularak, müşterinin taleplerine en uygun ve doğru ürünün temininin ve montajının sağlanmasıdır. Öztürk Kontrplak, ülkemizdeki kontrplak firmaları arasında kurumsallığı, iş ahlâkı ve müşteri memnuniyetindeki üst düzey referanslarıyla farkını ortaya koymaktadır. Bunun yanında müşteri dostu prensibimiz gereği kayın marin kontrplak fiyatları sitemizde de görüleceği üzere da oldukça makul seviyelerdedir. Yüksek kaliteli ürünler, uygun su kontrası fiyatları ve üst düzey işçilik arıyorsanız lütfen bizimle temasa geçmeyi ihmal etmeyiniz.

   

KONTRAPLAK HAKKINDA  

Belirli uzunluk ve çaplardaki kaliteli ağaçların gövde kısımlarının tornada soyulması ile elde edilmiş 1,2mm-1,5mm-1,7mm-2,1mm vb. kalınlıklarındaki papellerin kurutmalarda TSE 46 şartlarında nem kalacak kadar kurutulduktan sonra papellerin birbirine dik olmak üzere (suyuna sokrasına) 3,5,7 ve daha çok tek sayıda papelin WBP suya dayanıklı tutkal ve üre tutkal ile tutkallanarak yüksek basınç altında preslenmek sureti ile elde edilen malzemedir kontrplak.

Genellikle üç çeşit tutkal kullanılır  bunlar üre formaldehit, melamin formaldehit,ve fenol formaldehit tutkallarıdır. Üre formaldehit tutkalı kullanılan kontrplaklar genel amaçlı kontrplaklar olup kapalı yerde kullanımlar için uygundur.

Fenol formaldehit tutkalı WBP kullanıldığında ise dış hava koşullarına uygun su kontrplakları elde edilir. Üre formaldehit tutkalına belirli oranda melamin formaldehit tutkalı katılarak da kapalı yerde rutubetli ortama dayanıklı kontrplak elde edilir.

En az 7 veya 9 katman olmalıdır katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur. CNC kesimlerinde katman sayısı fazla ise malzeme boşluğuda az olacağından kat atma ve açma problemi yaşanmaz. Kontrplak katmanlarında kullanılan iç malzeme sertliği ve yoğunlugu aynı agaç türünden olmalıdır, degişik türde agaç ürünleri kullanılırsa kontrplakda çarpılma ve dönme problemleri yaşanabilir  malzeme kalitesini ve mukavemetini düşürür. 

Kontrplak yapımı firavunlar devrine kadar uzanmasına rağmen ilk sanayi üretimi 1896 yılında Amerika'da gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra kullanım alanları genişlemiştir. Ülkemizde ise ilk üretim 1932 yılına rastlamaktadır ve gelişerek devam etmektedir.  

 

MARİN SUYA DAYANIKLI KONTRPLAK  

Marin suya dayanıklı ve normal olarak üretilen kayın, ağaçlarından elde edilen Kontrplaklar mobilya, inşaat, otomotiv dış mekan reklamcılığı sektörlerinde, ambalaj sanayisinde ve tekne imalatı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. WBP tutkalından üretilen kontrplaklar 72 saat kaynar suya dayanıklıdır. Marin özelliği olan Su Kontrplakları gemi yapımında, kamyon kasalarında, reklam panolarında, park ve bahçe mobilyalarında, çatı kaplamalarında, dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kontrplak'ın bir çok alanda kullanılmasının nedeni sağlamlığı, çekme ve şişme yapmaması, yüksek mekanik özellikleri ile çivi ve vida tutma yeteneğidir. Ayrıca kolay işlenebilirliği ve dekoratif olmasıdır.  

 

KONTRPLAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR   

Kontrplak yüzey kalitesi düzgün olmalıdır. Bir yüzeyi en az A kalite olmalı, çatlak budak olmamalıdır. Diğer yüzey B kalite belli oranda çatlak ve budak kabul edilebilir. 

Kalibresi düzgün olmalı kalınlıklar yüzeysel olarak homojen olmalıdır. Yüzey bölgesel olarak kalınlık farklılığı göstermemelidir.

Kenar boşlukları olmamalı mümkünse iç katman kalınlıkları eşit olmalıdır.

Kontrplak'da gönye kaçıklığı olmamalıdır, yanyana kullanım esnasında problem oluşturabilir.

Katman sayısı en az 3 katman olmalıdır ki katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur, cnc kesimlerinde kat atma problemi yaşanmaz.

Su kontrası wbp tutkallı olmalıdır. (fenol formaldehit)

Kontrplak hangi ağaç cinsi ile başlamışsa tüm katları aynı ağaç cinsinden olmalıdır, kontrplak üretiminde değişik ağaç kullanımları kontrplakta sorun yaratmaktadır ve satın alımlarda muhakkak bu hususa dikkat edilmelidir.  

Satışlarımız Toptan olup Perakende satışlarımız İstanbul Depo teslimdir.

 

HİZMET BÖLGELERİMİZ:

 

İstanbul Adalar  Ataşehir  Beykoz  Çekmeköy  Kadıköy  Kartal Maltepe Pendik Sancaktepe Sultanbeyli Şile Tuzla Ümraniye Üsküdar Arnavutköy Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beylikdüzü- Beyoğlu- Büyükçekmece- Çatalca- Eminönü- Esenler- Esenyurt Eyüp Sultan- Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kağıthane Küçükçekmece Sarıyer Silivri Sultangazi Şişli Zeytinburnu

 

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, K.maraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce 

 

 Teknik Veri Tablosu:

 

Ağaç Türü

Yoğunluk (kg/m3)

Bükülme Mukavemeti (N/mm2)

MOE Bükülme (N/mm2)

Kesme Mukavemeti (N/mm2)

Basınç Mukavemeti (N/mm2)

Huş (Birch)

610 - 660

120 - 144

13300 - 16200

11.8 - 14.2

49 - 60

Ladin (Spruce)

400 - 430

65 - 77

10000 - 12000

5 - 5.7

40 - 50

Keruing

680 - 850

110 - 160

14000 - 21000

9 - 11.7

58 - 71

Kayın (Beech)

640 - 720

90 - 125

12300 - 16400

7.7 - 10

52 - 64

Meranti (White/Red)

550 - 700

90 - 126

11400 - 15700

8.2 - 10

51 - 65

Kara Çam

550 - 620

88 - 99

10600 - 14500

8.8 - 10.9

45 - 62

Douglas Çamı

550

72

12700

7.3

47

 

 

 

 

 

Katalog Öztürk Kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Ulaşım Bilgileri Hürriyet Mah. Adnan Kahveci Cd. Dalyan Sk. No:17/1 Yakacık - Kartal / İstanbul

Sosyal Bağlantılar Öztürk Kontrplak'ı sürekli takipte kalın.

Copyright Öztürk Kontrplak @ 2014
Web Tasarım