Öztürk Kontraplak Ahşap Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
0216 452 77 32

Kontrplak - Su Kontrası

10 mm Kavak Kontrplak
480 TLFiyatlarımıza KDV dahil değildir.

10 x 1250 x 2500 mm Plaka Fiyatı 480.00 TL 

 

Yerli ve ithal kaliteli kavak ağaçlarından elde edilen kavak kontrplaklar isteğe bağlı olarak WBP tutkalından da üretilebilir. Kavak kontrplak inşaat sektörü, oto iç dizayn, ambalaj sektörü, çatı kaplama, hobi, makina model kalıp, karavan ve kapı imalatında kullanılabilir.

Diğer Kavak Kontrplak Ürün çeşitlerimizi buradan inceleyebilirsiniz İncele

 

ÜRETİM TEDARİK

Türkiye

EBATLAR

10 x 1250 x 2500 

KALINLIK

10 mm

AĞAÇ CİNSİ

%100 kavak ağacından imal

YOĞUNLUK

480/550 kg/m3 Ağırlığı

TUTKAL

Üre tutkal (İç mekan için) ve isteğe bağlı olarak WBP marin tutkal

KULLANIM ALANI

İnşaat sektörü, ambalaj sanayi, oto iç dizayn, çatı kaplama, kapı imalatı, hobi, makina model kalıp

STANDART ÖLÇÜ

10 x 1250 x 2500 mm


KONTRAPLAK HAKKINDA 

Belirli uzunluk ve çaplardaki kaliteli ağaçların gövde kısımlarının tornada soyulması ile elde edilmiş 1,2mm-1,5mm-1,7mm-2,1mm vb. kalınlıklarındaki papellerin kurutmalarda TSE 46 şartlarında nem kalacak kadar kurutulduktan sonra papellerin birbirine dik olmak üzere (suyuna sokrasına) 3,5,7 ve daha çok tek sayıda papelin WBP suya dayanıklı tutkal ve üre tutkal ile tutkallanarak yüksek basınç altında preslenmek sureti ile elde edilen malzemedir kontrplak.

En az 7 katman olmalıdır katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur.CNC kesimlerinde katman sayısı fazla ise malzeme boşluğuda az olacağından kat atma ve açma problemi yaşanmaz. Kontrplak katmanlarında kullanılan iç malzeme sertliği ve yoğunlugu aynı agaç türünden olmalıdır, degişik türde agaç ürünleri kullanılırsa kontrplakda çarpılma ve dönme problemleri yaşanabilir  malzeme kalitesini ve mukavemetini düşürür. 

Genellikle üç çeşit tutkal kullanılır  bunlar üre formaldehit, melamin formaldehit,ve fenol formaldehit tutkallarıdır. Üre formaldehit tutkalı kullanılan kontrplaklar genel amaçlı kontrplaklar olup kapalı yerde kullanımlar için uygundur.

Fenol formaldehit tutkalı WBP kullanıldığında ise dış hava koşullarına uygun su kontrplakları elde edilir. Üre formaldehit tutkalına belirli oranda melamin formaldehit tutkalı katılarak da kapalı yerde rutubetli ortama dayanıklı kontrplak elde edilir.

Kontrplak yapımı firavunlar devrine kadar uzanmasına rağmen ilk sanayi üretimi 1896 yılında Amerika'da gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra kullanım alanları genişlemiştir. Ülkemizde ise ilk üretim 1932 yılına rastlamaktadır ve gelişerek devam etmektedir.

 

KAVAK KONTRPLAK

Üre formaldehit tutkaldan üretilen kavak ağaçlarından elde edilen kavak kontrplaklar mobilya, hobi, inşaat, otomotiv dış mekan reklamcılığı sektörlerinde, ambalaj sanayisinde ve tekne imalatı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. İstenildiği takdirde WBP tutkalından üretilen kavak kontrplaklar Gemi tekne iç dizayn, kamyon kasalarında, reklam panolarında, park ve bahçe mobilyalarında, çatı kaplamalarında, dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kontrplak'ın bir çok alanda kullanılmasının nedeni sağlamlığı, çekme ve şişme yapmaması, yüksek mekanik özellikleri ile çivi ve vida tutma yeteneğidir. Ayrıca kolay işlenebilirliği ve dekoratif olmasıdır. 

  

KONTRPLAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 

Kontrplak yüzey kalitesi düzgün olmalıdır. Bir yüzeyi en az A kalite olmalı, çatlak budak olmamalıdır. Diğer yüzey B kalite belli oranda çatlak ve budak kabul edilebilir. 

Kalibresi düzgün olmalı kalınlıklar yüzeysel olarak homojen olmalıdır. Yüzey bölgesel olarak kalınlık farklılığı göstermemelidir.

Kenar boşlukları olmamalı mümkünse iç katman kalınlıkları eşit olmalıdır.

Kontrplak'da gönye kaçıklığı olmamalıdır, yanyana kullanım esnasında problem oluşturabilir.

Katman sayısı en az 3 katman olmalıdır ki katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur, cnc kesimlerinde kat atma problemi yaşanmaz.

Su kontrası wbp tutkallı olmalıdır. (fenol formaldehit)

Kontrplak hangi ağaç cinsi ile başlamışsa tüm katları aynı ağaç cinsinden olmalıdır, kontrplak üretiminde degişik ağaç kullanımları kontrplakda sorun yaratmaktadır ve satın alımlarda muhakkak bu hususa dikkat edilmelidir. 

 

10 mm Kavak Kontrplak

Kavak, ülkemizde en çok yetişen ve çok hızlı büyüdüğü için de kıymeti pek bilinmeyen orman ürünlerinin başında gelmektedir. Oysa tarihi süreç içerisinde baktığımızda kavak ağaçları ile ilgili çok fazla bilgi, çok güzel hikayeler bulunmaktadır. Türk tarihi açısından büyük önemi olan kavak ağaçları, kontrplak yapımında kullanılmaya başlamasıyla birlikte çok daha bilinir olmuştur. 10 mm Kavak Kontrplakyapılırken de kullanılan kavak ağaçları ile ilgili bilgileri Türk tarihi açısından kısaca inceleyeceğiz.

Türk Tarihinde Kavak Ağacının Önemi

Bilinen en eski Türk destanı olan Manas Destanı’nda Cıgaçının Türkü Uşu isimli bir şiir bulunmaktadır. Bunun içerisinde geçen “Biri kavak, biri söğüt, Ağaçların güzeli bu” dizeleri, kavak ve söğüt ağaçlarına Türklerin verdiği değeri ifade etmektedir. Asker millet olan Türkler, silahlarını ve korunma aletlerini kavaktan imal etmişlerdir. Evlerini, barınaklarını ve hatta beşikleri bile kavak ağacı ile yapmışlardır.  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte 10 mm Kavak Kontrplak ürünleri de kavaktan yapılmaya devam edilmektedir.

Doğa araştırmacısı ve yazar Hüseyin Çağlar İnce’nin yaptığı araştırmalarda Kavak ağacının isminin Orta Asya’da “direk” kelimesinin kökeni olarak “Bay Tirek” veya “Bay Terek olduğu anlaşılmıştır. Günümüzde babalarımızı tarif etmek için kullanılan “evin direği” ifadesinin kaynağı da budur. Peki, dünyanın en yaşlı kavak ağaçlarından birinin Kastamonu Tosya ilçesindeki Ekincik köyüne olduğunu bilen var mı? Tam 750 yaşında olduğu iddia edilen bu ağaç çok büyük ilgi görmektedir.

Kavak Ağacı ile Kontrplak Yapımı

Aslına bakılırsa dünya üzerinde on yıllardır plywood yapılmakta ve inşaat başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. Denizcilik ve gemi imalatı gibi suyla temas edilen sektörlerde bile kullanılan su bazlı kontra ürünlerinden biri de 10 mm Kavak Kontrplakçeşitleridir. Kavak ile imal edilen bu ürün, kavağın büyük pres makinelerinde işlenmesi sonucunda çok dayanıklı bir plywood halini almaktadır. Bu sayede piyasada bulunan en sağlam ve dayanıklı kontrplak olarak değerlendirilmekte, uzun yıllar güvenle kullanılabilmektedir. 

10 mm Kavak Kontrplak Fiyat ve Performans Kıyaslaması

Öztürk Kontrplak tarafından uzun yıllardır ticareti yapılan 10 mm Kavak Kontrplak ürünlerine talep çok fazladır. Muadil ürünlerle kıyaslandığında oldukça uygun fiyatlara sahip olan bu ürün, kullanım alanları açısından da fark oluşturmaktadır. Aklımıza gelen hemen hemen her alanda kullanılabilmekte olan 10 mm Kavak Kontrplak, mukavemetli yapısı ve elastiki özellikleriyle uzun yıllar kullanıma uygundur. Yıpranma ve bozulma oluşmayan teknik özellikleri sayesinde güvenilecek ürünler kategorisindedir.

Öztürk Kontrplak, kaliteyi uygun fiyatlara vermenin garantisini sunabilen bir firma olarak, yıllardır gönüllerde yer etmiştir. Bu güveninizin karşılığı olarak 10 mm Kavak Kontrplak fiyatları ile ilgili bir kampanya başlattık. Sizlerde en ucuz 10 mm Kavak Kontrplak fiyatları için bizi arayabilir bilgi sahibi olabilirsiniz. Kalite tesadüf değildir ve biz 20 yıldır bunun en önemli kanıtlarından biriyiz. Arayın, siz de farkımızı görün…

 

Satışlarımız Toptan olup Perakende satışlarımız İstanbul Depo teslimdir.

 

HİZMET BÖLGELERİMİZ:

 

İstanbul Adalar  Ataşehir  Beykoz  Çekmeköy  Kadıköy  Kartal Maltepe Pendik Sancaktepe Sultanbeyli Şile Tuzla Ümraniye Üsküdar Arnavutköy Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beylikdüzü- Beyoğlu- Büyükçekmece- Çatalca- Eminönü- Esenler- Esenyurt Eyüp Sultan- Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kağıthane Küçükçekmece Sarıyer Silivri Sultangazi Şişli Zeytinburnu

 

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, K.maraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce 

 

Teknik Veri Tablosu:

 

Ağaç Türü

Yoğunluk (kg/m3)

Bükülme Mukavemeti (N/mm2)

MOE Bükülme (N/mm2)

Kesme Mukavemeti (N/mm2)

Basınç Mukavemeti (N/mm2)

Huş (Birch)

610 - 660

120 - 144

13300 - 16200

11.8 - 14.2

49 - 60

Ladin (Spruce)

400 - 430

65 - 77

10000 - 12000

5 - 5.7

40 - 50

Keruing

680 - 850

110 - 160

14000 - 21000

9 - 11.7

58 - 71

Kayın (Beech)

640 - 720

90 - 125

12300 - 16400

7.7 - 10

52 - 64

Meranti (White/Red)

550 - 700

90 - 126

11400 - 15700

8.2 - 10

51 - 65

Kara Çam

550 - 620

88 - 99

10600 - 14500

8.8 - 10.9

45 - 62

Douglas Çamı

550

72

12700

7.3

47

  

 

 

 

 

 

 

 

Katalog Öztürk Kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Ulaşım Bilgileri Hürriyet Mah. Adnan Kahveci Cd. Dalyan Sk. No:17/1 Yakacık - Kartal / İstanbul

Sosyal Bağlantılar Öztürk Kontrplak'ı sürekli takipte kalın.

Copyright Öztürk Kontrplak @ 2014
Web Tasarım